PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

CBOS: 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem

Blisko 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem, 31 proc. dumę odczuwa rzadko, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Większość ankietowanych odczuwa dumę, gdy za granicą słyszą o sukcesach sportowców czy o Janie Pawle II. Taki obraz społeczeństwa wyłania się z najnowszego sondażu CBOS. więcej »

Badania: w gimnazjum nastolatki zaczynają palić, pić i wagarować

W gimnazjum uczniowie zaczynają palić, pić i chodzić na wagary - wynika z badań przeprowadzonych w Warszawie. Według naukowców, okres krytyczny to II klasa gimnazjum - wówczas nastolatki częściej wagarują, eksperymentują z używkami i ulegają złym wpływom rówieśników. więcej »

Eksperci: picie wody to warunek zdrowia

Picie wody mineralnej lub źródlanej jest ważnym elementem zdrowej diety. Tymczasem, przeciętny Polak wypija dziennie niecałą szklankę takiej wody. Ciągle niedocenianym źródłem płynów są owoce i warzywa - mówili eksperci podczas konferencji w Warszawie. więcej »

Bioogniwo po polsku

Polscy naukowcy są na dobrej drodze do skonstruowania bioogniwa, które będzie mogło zasilać np. czujnik poziomu glukozy we krwi, połączony z dozownikiem insuliny, miernik poziomu tlenu czy temperatury danego narządu albo rozrusznik serca. Prace prowadzi Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej i UMCS w Lublinie. więcej »

O przemocy wobec lekarzy i lekarzach wobec przemocy

Ponad połowa polskich lekarzy doświadczyła agresji słownej albo fizycznej ze strony pacjentów. Powód ataków to najczęściej niezadowolenie z funkcjonowania służby zdrowia - mówili uczestnicy konferencji "Problematyka przemocy w praktyce lekarza", która odbyła się 11 marca w Krakowie. więcej »

Lekarze: Polacy za rzadko robią badania oceniające stan nerek

Zaledwie 5 proc. Polaków poddało się w minionym roku badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek - wynika z ostatnich badań TNS OBOP. To o wiele za mało - alarmowali lekarze podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Materiał, który zatrzyma nawet nanocząsteczki

Nowe materiały polimerowe i węglowe, które ochronią człowieka przed nanocząsteczkami o szkodliwych właściwościach oraz specyficznymi parami i gazami, opracowują naukowcy z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB). W odróżnieniu od dotychczas stosowanych materiałów filtrująco-pochłaniających będą zatrzymywały nie tylko parę i gaz, ale nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości od 1 do 100 nanometrów (1 nanometr to jedna milionowa milimetra). więcej »

Międzynarodowy Salon Medyczny Salmed w Poznaniu

300 firm z 29 krajów prezentuje od środy w Poznaniu swoją ofertę w ramach Międzynarodowego Salonu Medycznego Salmed 2010. 23. edycja największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów branży medycznej potrwa do piątku. więcej »

Prof. Karpiński: kobiety w Polsce potrafiły wyjść poza narzucone role

Mimo dyskryminacji w wielu obszarach życia, kobiety w Polsce potrafiły obchodzić obowiązujące reguły i wykraczać poza obowiązujące je role społeczne - przekonywał prof. Andrzej Karpiński podczas konferencji naukowej w Warszawie. Spotkanie pt. "Kobiety w dziejach Polski (X-XX w.)" zorganizowało - z okazji 100-lecia ustanowienia Dnia Kobiet - Muzeum Historii Polski wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (IH UW). więcej »

Zrozumieć Choreoterapię. Terapia tańcem i ruchem w chorobie nowotworowej

Około 140 000 Polaków rocznie słyszy diagnozę: nowotwór. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje dużą gwarancję na całkowite wyleczenie. Rozwój medycyny przynosi nadzieję na nowe, skuteczne metody leczenia raka. Pojawia się też potrzeba i świadomość wspierania działań medycznych. więcej »

Przeciwciała monoklonalne - leki przyszłości

Przeciwciała monoklonalne już dziś leczą i pomagają w diagnostyce, a z czasem będą coraz tańsze - powiedział prof. Krzysztof Krzystyniak na konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »

Luminofory XXI wieku, czyli nowe źródła światła

Nowoczesne luminofory – czyli związki chemiczne o właściwościach luminescencyjnych – opracowują naukowcy z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki ich pracy powstaną m.in. tańsze i ekologiczne źródła światła o właściwościach zbliżonych do naturalnego światła słonecznego, pozbawionego jednak szkodliwych składowych UV. więcej »

Wrocław. Bezpłatne badania dzieci w ramach projektu badawczego dotyczącego diagnostyki celiakii

Celiakia (sprue nietropikalna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten, choroba trzewna) polega na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu znajdującego się w produktach zbożowych. Konsekwencją spożywania produktów zbożowych przez osobę chorą na celiakię jest zanik kosmków jelita cienkiego, odpowiedzialnego za wchłanianie składników pokarmowych. Skutkuje to niedożywieniem organizmu, które jest przyczyną kolejnych schorzeń. więcej »

W Polsce powstanie Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty

W Kajetanach pod Warszawą powstanie Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty (World Partial Deafness Center). Znaczna jego część powinna być oddana do użytku w połowie 2011 roku - poinformowano 1 marca na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Kleszczowe zapalenie mózgu - groźna choroba, której można zapobiec

Kleszczowe zapalenie mózgu to przenoszona przez kleszcze choroba wirusowa, która może spowodować niesprawność, a nawet zgon. Najlepiej chronią przed nią szczepienia, które warto rozpocząć na przełomie lutego i marca - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

REKLAMA
Przekaż