PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Eksperci alarmują: niski przyrost naturalny grozi upadkiem Europy

W krajach Unii Europejskiej największym problemem jest niski przyrost naturalny - wynika z analiz ekspertów, którzy 23 lutego w Warszawie dyskutowali o przyszłości UE. "To koniec naszej cywilizacji" - alarmował ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. więcej »

Prawie co drugi Polak korzystał w 2009 r. z internetu

Z internetu korzystało w 2009 roku 49,5 proc. Polaków. Rok wcześniej było to 45,1 proc. - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę MillwardBrown SMG/KRC. więcej »

Mukowiscydoza to choroba nie tylko dzieci

Coraz więcej chorych na mukowiscydozę, nieuleczalną genetyczną chorobę, dożywa wieku dorosłego. Dlatego konieczne jest stworzenie systemowej opieki, która pomoże im prowadzić normalne życie - mówili lekarze 22 lutego, podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

5 posiłków dziennie - dobry sposób na walkę z otyłością

Otyłość jest chorobą, która u sporej części społeczeństwa zaczyna się około 30. roku życia. Jednak stale wzrasta również liczba dzieci i młodzieży otyłych i z nadwagą. Jednym ze sposobów walki z otyłością może być regularne spożywanie 5 posiłków dziennie. Im mniej posiłków jemy, tym nasz wskaźnik Body Mass Index (BMI) jest wyższy - przekonywała prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia. O chorobach związanych z otyłością i przyczynach jej występowania mówiła w ramach zajęć Warszawskiej Szkoły Zdrowia. więcej »

Polscy naukowcy odkryli rolę enzymu MMP-9 w rozwoju padaczki

Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN jako pierwsi na świecie odkryli rolę enzymu MMP-9 w rozwoju padaczki u gryzoni. Ich odkrycie daje nadzieję na opracowanie w przyszłości nowych leków dla osób chorych na padaczkę. więcej »

Językoznawcy: język to sposób naszego istnienia

W języku nie chodzi tylko o komunikację - chodzi o porozumiewanie się, o myślenie, o tworzenie, które określają sposób istnienia człowieka. Jednak nie zawsze trzeba koniecznie mówić i pisać hiperpoprawnie, zależy to od sytuacji - wskazują językoznawcy. więcej »

Prozdrowotne masło i ser - z kwasami omega z oleju lnianego

O tym, że mleko i jego przetwory są zdrowe wiadomo nie od dziś. Jednak teraz ich właściwości prozdrowotne są dużo większe. Polscy technolodzy opracowali technologię produkcji innowacyjnych serów, masła i mleka wzbogaconych w dobroczynne kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 - kwasy uznawane przez wielu naukowców za złoty środek na długowieczność i swoiste serum zdrowia. więcej »

W Gdańsku opracowano nowatorską metodę wykrywania raka

Nowatorską metodę diagnozowania nowotworów narządów układu moczowo-płciowego, na podstawie analizy próbek moczu opracował zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Romana Kaliszana. Badania nad metodą potrwają jeszcze dwa lata, jednak jeśli okaże się ona skuteczna to umożliwi wykrycie nowotworu, gdy pacjent nie będzie jeszcze wykazywał objawów klinicznych choroby. więcej »

Rzeszów. Dzień Otwarty w Poradni Leczenia Bólu w Rudnej Małej

W środę 24 lutego br., podczas Dnia Otwartego w Poradni Leczenia Bólu Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny, Rudna Mała 600 koło Rzeszowa, pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji u lekarza specjalisty. Pacjenci odczuwający długotrwałe nieonkologiczne dolegliwości bólowe będą mogli spotkać się z lekarzem specjalistą po wcześniejszym umówieniu wizyty. więcej »

Markery dla skutecznego leczenia raka piersi

Coraz lepsze poznanie mechanizmu inwazji nowotworów i powstawania przerzutów to warunek powstawania coraz lepszych, mniej agresywnych terapii. Analizę zmian u chorych na raka piersi prowadzi dr Anna Żaczek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej projekt badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »

Lekarze: Chopin cierpiał na więcej niż jedną chorobę przewlekłą

Dziś nie można rozstrzygnąć, czy Fryderyk Chopin umarł z powodu gruźlicy, czy z powodu mukowiscydozy. Pewne jest jednak, że cierpiał na więcej niż jedną chorobę przewlekłą - mówili lekarze 12 lutego w Warszawie, podczas debaty nt. zdrowia genialnego kompozytora. więcej »

Tomografia dla okulistyki i nie tylko

Tomografia optyczna stosowana w okulistyce pozwoli na bezkontaktowe wykrywanie zmian aktywności neuronalnej siatkówki w procesach chorobowych. Może pomóc we wczesnym diagnozowaniu chorób i monitorowaniu ich postępów oraz w ocenie skuteczności leczenia. Takie metody badania aktywności tkanek nerwowych rozwija dr Iwona Maria Gorczyńska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jej projekt badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »

Tanie aparaty USG podłączane do komputera PC

Budowa tanich i szeroko dostępnych aparatów USG dla lekarzy pierwszego kontaktu to główny cel projektu dra Marcina Lewandowskiego z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Elektronika zostanie tu ograniczona do minimum, a dodatkowym urządzeniem będzie standardowy komputer PC. Pozwoli to znacznie zredukować koszty aparatu. Projekt będzie finansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »

Naukowcy z Łodzi pracują nad odzieżą stymulującą mięśnie

Elektrody do stymulacji mięśni zintegrowane z odzieżą to wynalazek polskich naukowców z Politechniki Łódzkiej. Na budowę prototypu tego urządzenia dostali ponad milion złotych z Programu Innowacyjna Gospodarka. Prace nad projektem rozpoczęły się na początku stycznia. więcej »

Nowe techniki obrazowania dla lepszego leczenia nowotworów wątroby

Naukowcy wielu specjalności, podobnie jak lekarze, łączą starania, aby zabiegi chirurgiczne były jak najmniej inwazyjne i dobrze zaplanowane. Nowoczesne metody obrazowania pozwalają na śledzenie aktualnego położenia narzędzi oraz ocenę tkanek. System, nad którym pracuje dr Dominik Roland Spinczyk z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM ma wspomóc lokalizację, diagnostykę i niszczenie pierwotnych i przerzutowych guzów nowotworowych w wątrobie. Jego prace badawcze zostaną sfinansowane ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »

REKLAMA
Przekaż