PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia soczewek nowej generacji

W warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka "LASER" odbyły się trzy nowatorskie zabiegi korekcji wysokiej krótkowzroczności za pomocą soczewki nowej generacji - tak zwanej zwijalnej soczewki fakijnej. 18 stycznia przeprowadził je prof. Jerzy Szaflik i jego zespół. więcej »

Specjaliści: ból jest jak choroba

Ból to jeden z najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się współczesna medycyna - powiedział dr Jerzy Jarosz z Zakładu Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii, 13 stycznia, podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »

Niezwykły siarczan srebra(II) zsyntezowany przez polsko-słoweński zespół badaczy

Siarczan srebra(II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach - uzyskał polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Grochali. Zsyntezowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków. więcej »

Narodowa Rada Rozwoju o problemach demograficznych Polski

Problemy demograficzne kraju były tematem pierwszego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, która jest gremium doradczym prezydenta. Zdaniem naukowców, demografia będzie miała wpływ na rynek pracy, produktywność i wzrost gospodarczy Polski, a także na sytuację sytemu zabezpieczenia społecznego i finanse publiczne. Zmieni się popyt na usługi finansowe, edukacyjne i opiekuńcze. więcej »

Nowoczesny sprzęt ma zmniejszyć śmiertelność noworodków

Woj. śląskie należy do regionów z najwyższą w Polsce śmiertelnością noworodków. W ich ratowaniu oraz ochronie przed ryzykiem powikłań pomóc ma 17 urządzeń do intensywnej terapii noworodków zakupionych ze środków samorządu regionu. W Katowicach podpisano właśnie umowę, zgodnie z którą samorząd użyczy wart blisko 8,5 mln zł nowy sprzęt swoim placówkom w Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Jastrzębiu Zdroju i Tychach. więcej »

Naukowcy SGGW w obronie mleka

„W obronie mleka” – to tytuł wykładu, który 20 stycznia organizuje w Warszawie Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Prelekcję wygłoszą: dr hab. Małgorzata Drywień, dr inż. Ewa Fürstenberg i dr inż. Andrzej Janicki. więcej »

Kobiety kuszące do zdrady surowiej oceniane niż mężczyźni - badania polskich psychologów

"Kłusownik - kobieta" jest w społeczeństwie mniej lubiana niż polujący na partnerkę mężczyzna - stwierdzili naukowcy z Wydziału Zamiejscowego SWPS w Sopocie i Uniwersytetu Gdańskiego, którzy badali zjawisko kłusownictwa seksualnego. więcej »

Mróz nasila objawy chorób płuc i układu krążenia

Duży mróz nasila objawy chorób układu krążenia i oddechowego, może sprzyjać zasłabnięciom, bólom w klatce piersiowej i dusznościom - ostrzega dr Robert Jędrzejewski z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha w Warszawie. Lekarze przypominają też, że w mroźne dni poza domem nie mogą przebywać malutkie dzieci. więcej »

Co nas zniechęci, to nas zachęci - psychologia reklamy

Dlaczego twórcy reklam w swoich produkcjach coraz częściej odwołują się do negatywnych emocji i uczuć? Badania naukowców z Katedry Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wykazały, że reklamy o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym są lepiej zapamiętywane przez odbiorców. Pod wpływem negatywnych emocji wyostrzamy czujność i lepiej zapamiętujemy komunikat reklamowy, dlatego mogą być one skutecznym narzędziem manipulacji marketingowej i zwiększać efektywność reklamy. więcej »

Dostawcy radiofarmaceutyków zainteresowani ich produkcją w Kielcach

Dwie liczące się na europejskim rynku firmy z branży radiofarmaceutyków są zainteresowane dzierżawą linii technologicznej w budynku pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach i uruchomieniem tam cyklotronu do wytwarzania znaczników nowotworów. więcej »

Innowacyjne polskie auto dla kierowców na wózku inwalidzkim

Projekt jednoosobowego pojazdu "Kul-car", który może być kierowany przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, zajął pierwsze miejsce w konkursie "Młody Wynalazca 2009". Autorką zwycięskiego projektu jest Marlena Krzyżanowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opiekunem projektu był dr Krzysztof Buczek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. więcej »

Nowoczesny Ośrodek Przeszczepów Szpiku powstał w Łodzi

Nowoczesny Ośrodek Przeszczepów Szpiku powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi. Obiekt pozwala na wykonywanie wszystkich rodzajów przeszczepów szpiku u chorych na nowotwory krwi. Szacuje się, że dzięki temu liczba wykonywanych w Łodzi transplantacji wzrośnie dwukrotnie - z 25 do 50 rocznie. więcej »

Nowatorskie zabiegi dzięki współpracy kardiologów i kardiochirurgów

Nowatorskie w skali Polski i skuteczniejsze od dotychczasowych zabiegi hybrydowej likwidacji długotrwałego migotania przedsionków serca oraz wymiany uszkodzonej zastawki aortalnej u najtrudniejszych chorych wprowadziło w ostatnich miesiącach Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS). więcej »

CBOS: w ciągu 20 ostatnich lat nastroje Polaków poprawiły się

W porównaniu z 1989 r. coraz więcej Polaków ma pewność, że wszystko dobrze się układa, coraz częściej odczuwamy zadowolenie i dumę z tego, że coś nam się w życiu udało. Rzadziej bywamy sfrustrowani, ale stale mamy poczucie lekceważenia przez władze - wynika z najnowszego sondażu CBOS. więcej »

Pionierskie doświadczenia mechanicznego wspomagania serca

Najdłuższy w Polsce okres mechanicznego wspomagania serca u jednego pacjenta oraz zastosowanie jednej z najnowocześniejszych na świecie pomp wirowych - całkowicie wszczepianej do klatki piersiowej - to doświadczenia ostatnich miesięcy lekarzy Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) oraz inżynierów Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu. więcej »

REKLAMA
Przekaż