PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Województwo lubelskie pionierem w wykorzystywaniu mobilnej diagnostyki obrazowej

W województwie lubelskim na 1 mln mieszkańców przypada 0.7 urządzeń do badań rezonansu magnetycznego, to najmniej w Polsce i w całej Unii Europejskiej (Polska 1.9, Węgry 2.6, Stany Zjednoczone 26.5, Japonia 40.1). Jednocześnie Lubelszczyzna jest jedynym regionem w Polsce, który wykorzystuje możliwości mobilnej diagnostyki rezonansem magnetycznym. więcej »

Polskie badania: kobiety i mężczyźni inaczej reagują na niebezpieczeństwo

Mózg kobiety reaguje zarówno na zagrożenie, jak i przyjemne bodźce inaczej niż mózg mężczyzny - wynika z polskich badań, zaprezentowanych na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago. Badania przeprowadzono w Katedrze Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

Pięć masek depresji

Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski” dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu. Oto pięć najczęściej występujących „masek”, pod którymi może ukrywać się depresja. więcej »

Lekarze: nowotwory nerki i pęcherza źle leczone w Polsce

Nowotwory nerki i pęcherza są w Polsce źle leczone - alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 listopada w Warszawie. Jak mówili, pacjenci z rozsianym rakiem nerki nie mają np. dostępu do skutecznych, nowoczesnych terapii, a w przypadku raka pęcherza chorzy za rzadko są poddawani operacjom radykalnym. więcej »

Dziś Światowy Dzień AIDS

Tegorocznie obchody Światowego Dnia AIDS, który przypada 1 grudnia, odbywają się pod hasłem "Test na HIV. Test na odpowiedzialność". To także hasło kampanii prowadzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS propagującej ideę bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV. więcej »

Organizacje kobiece apelują o większą ochronę kobiet z HIV

O stworzenie systemu badań, mających na celu wczesne wykrywanie HIV, leczenie i wsparcie kobiet z tym wirusem oraz zwiększenie środków budżetowych na ten cel apelują organizacje kobiece i zajmujące się HIV/AIDS. Zwracają uwagę, że ryzyko zarażenia się wirusem HIV jest u kobiet znacznie wyższe niż u mężczyzn. więcej »

I Ogólnopolski Dzień Szczepień za nami

Szczepienia to najbardziej skuteczna i opłacalna dla państwa metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Tymczasem nowa wersja obowiązkowego kalendarza szczepień nie zawiera ani jednej ze zmian, o które lekarze walczą już od kilku lat - mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej a okazji obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Szczepień. więcej »

Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie

Homeopatia nie jest alternatywną metodą leczenia, lecz metodą komplementarną, nie ma zastępować innych terapii, tylko je uzupełniać - przekonywał prof. Louis Rey z University of California w Los Angeles podczas konferencji prasowej otwierającej międzynarodową konferencję naukową "Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie", która odbywała się w Warszawie w dniach 27-28 listopada. więcej »

Prof. Wróbel o tym, jak widzi mózg

To, co widzimy patrząc na konkretny obraz wynika w dużej mierze z dotychczasowych doświadczeń naszego mózgu i tego, czego zdążyliśmy się nauczyć. Ponieważ każdy z nas ma inne doświadczenia wzrokowe, to patrząc na ten sam obraz wcale nie musimy widzieć tego samego - wyjaśniał prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, podczas wykładu pt. "Co widzi mózg". więcej »

Psychologiczne działanie sloganu - badania w SWPS

Czy chętniej kupimy krem, który zapewni nam piękną cerę, czy raczej ten, który pozwoli uniknąć zmarszczek? Taka wiedza przydaje się producentom i twórcom reklam. Uwzględniając bowiem kategorię reklamowanego produktu oraz typ motywacji kupujących, można przewidzieć, jaki rodzaj sloganu będzie najbardziej skuteczny w kampanii reklamowej - wynika z badań prowadzonych w Katedrze Psychologii Marketingu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Kluczową kwestią są zaś motywacje, które towarzyszą konsumentom podczas podejmowania decyzji zakupowych. więcej »

Lekarze: onkologia nadal niedoinwestowana

Na 27 krajów Unii Europejskiej, Polska wciąż zajmuje 22-23 miejsce, jeśli chodzi o leczenie nowotworów - poinformował docent Tadeusz Pieńkowski z Centrum Onkologii na konferencji prasowej podczas IV Mazowieckich Spotkań Onkologicznych. Choć nakłady na leczenie rosną, nie jest to wzrost odpowiadający potrzebom. W Polsce najlepiej chorować między lutym a wrześniem. Kiedy indziej może nie być pieniędzy na leczenie - mówił doc. Pieńkowski. więcej »

Proteza BMHR - postęp w leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego

Do niedawna młodzi ludzie ze zniszczoną głową kości udowej byli zdani jedynie na endoprotezy całkowite, które szybko się zużywają i ograniczają aktywność chorego. Od maja 2009 r. na świecie, a od lipca w Polsce, dostępna jest już nowa metoda, tzw. kapoplastyka BMHR, która jest najlepszym jak dotąd rozwiązaniem dla tej grupy chorych... więcej »

Polskie Cyber-Oko

W Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej powstało Cyber-Oko, system pozwalający na poruszanie kursorem komputera za pomocą wzroku, umożliwiający obserwację, na które fragmenty strony internetowej pada wzrok czytelnika, a także badanie koncentracji uwagi u dzieci. Cyber-Oko nagrodzono Medalem Innowacje 2009 na tegorocznych targach Technicon Innowacje, które odbyły się w Gdańsku. więcej »

Zasady kwalifikowania kandydatów na dawców oraz dawców do oddania krwi lub jej składników

Przyjmowanie leków może wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia. Okres przyjmowania leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy. W przypadku przyjmowania innych leków, aby oddać krew należy uzyskać zgodę lekarza (np. zażywanie aspiryny lub leków zawierających kwas acetylosalicylowy dyskwalifikuje przez 3 dni od ostatniego zażycia)... więcej »

Przygotowanie się do oddania krwi, procedura pobrania krwi, jak zachować się po oddaniu krwi

Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki a zarazem bezpieczny dla dawcy pobrać krew. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy a miejsce, wkłucia jest odkażane. Pracownicy RCKiK, którzy towarzyszą podczas całej procedury kwalifikowania oraz pobierania krwi dbają, aby pobór krwi odbył się sprawnie a zarazem bezpieczne i abyśmy mogli podzielić się swoją krwią w miłej i przyjaznej atmosferze. więcej »

REKLAMA
Przekaż