9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu
Obchodzony 9 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu - w Polsce już po raz szósty - ma przypomnieć użytkownikom o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przestrzegając Polaków przed wirtualnymi pułapkami. więcej »
Warszawa. Światowe standardy a polskie realia w leczeniu szpiczaka mnogiego
W Warszawie odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie prasowe dedykowane tylko i wyłącznie tematyce szpiczaka mnogiego. Przedstawiono na nim najnowsze doniesienia zaprezentowane podczas 51. Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH). Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, będąca organizatorem spotkania, chciała tym samym zwrócić uwagę na fakt, że to co obecnie oferuje się chorującym w Polsce pacjentom, w istotny sposób odbiega od ogólnoświatowych standardów. więcej »
Europejskie badania: Co czyha na dzieci w sieci?
Ujawnianie osobistych informacji, kontakt z treściami pornograficznymi, nasyconymi przemocą i zastraszanie - to najczęstsze zagrożenia, które czekają na dzieci korzystające z internetu. Do takich wniosków doszli autorzy badań przeprowadzonych w ramach I. etapu międzynarodowego programu EU Kids Online. Polskimi badaniami kierowała dr Lucyna Kirwil, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »
Przeciwnowotworowa terapia przyszłości
Choroby nowotworowe są bardzo zróżnicowane. Nadzieję na znalezienie terapii przeciwnowotworowej o szerokim spektrum działania dają badania dra Grzegorza Dubina z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt będzie finansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »
Dr Sieńczyk wie, jak przyspieszyć diagnozę w chorobach nowotworowych
Przeciwciała z żółtka jaj kurzych można stosować w diagnostyce medycznej chorób nowotworowych i zakaźnych. Tanią i efektywną metodę otrzymywania specyficznych i wysoce selektywnych przeciwciał do zastosowań w diagnostyce medycznej proponuje dr inż. Marcin Sieńczyk z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Jego projekt badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »
Dra Polaka toksykologia obliczeniowa
Pewne leki powodują groźne skutki uboczne, co sprawia, że muszą zostać wycofane z badań nawet na bardzo zaawansowanym etapie. Dr n. farm. Sebastian Polak z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi badania, które mogą poprawić ocenę toksykologiczną leków. Jego metody modelowania pozwolą oszczędzić duże kwoty i zmniejszyć liczbę poświęcanych zwierząt laboratoryjnych, a w konsekwencji podnieść bezpieczeństwo pacjentów. Projekt zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »
Naukowcy: 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym ma ADHD
Od 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym cierpi na zespół deficytu uwagi i nadruchliwości (ADHD), więcej wśród nich jest chłopców niż dziewcząt - poinformowano na konferencji w Warszawie, poświęconej ADHD. więcej »
Mleko - kontrowersyjne źródło zdrowia
Mleko już od czasów paleolitu stanowi ważną część jadłospisu człowieka. Jednak jego przyswajalność jest uzależniona w dużej mierze od zamieszkiwanego regionu świata. Mleka nie powinni pić Azjaci, za to dla większości Europejczyków jest ono źródłem niezbędnych składników odżywczych, takich jak tłuszcze, białko i wapń. O zaletach i specyfice mleka mówili specjaliści podczas wykładu "W obronie mleka", który odbył się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. więcej »
Lekarze: depresja to śmiertelna choroba, którą trzeba leczyć
Depresja to choroba przewlekła i śmiertelna, wymagająca kompleksowego leczenia. Liczba ofiar samobójstw, które w dużym stopniu mają związek z depresją, jest w Polsce tak duża jak liczba ofiar wypadków samochodowych - alarmowali lekarze i psychologowie podcza konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Żywa woda powstała w polskich laboratoriach
Woda, która nie zamarza w temperaturze -60 stopni Celsjusza i wrze w 160 stopniach, a do tego może rozpuścić w sobie nawet olej - unikalną metodę wytwarzania wody o takich właściwościach udało się wypracować prof. Wiesławowi Strękowi i Zdzisławowi Oszczędzie z firmy Nantes. Twórcy nazywają ją nanowodą; już została wykorzystana w kosmetologii. więcej »
Telemedycyna w Euroregionie Pomerania
35 szpitali polskich i niemieckich przystąpiło do transgranicznego projektu "Telemedycyna w Euroregionie Pomerania". 18 stycznia w Greifswaldzie w Niemczech uroczyście zainaugurowano program dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. więcej »
Internetowa transmisja z operacji krtani w poznańskiej klinice
Ponad sześć tysięcy osób z całego świata oglądało za pośrednictwem internetu operację krtani przeprowadzoną w poznańskiej Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Transmisję zabiegu, który odbył się 21 stycznia, zorganizowano z myślą o edukacji lekarzy. więcej »
Powstał program poprawy opieki nad dziećmi chorymi na raka
Dwuletni "Program poprawy opieki medycznej nad dziećmi z chorobami nowotworowymi oraz podniesienia jakości ich życia" od maja będzie wdrażany w Polsce, a także w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W Krakowie odbyło się dwudniowe spotkanie organizacyjne krajowych konsultantów medycznych z tych czterech państw z ekspertami z Wielkiej Brytanii i USA. więcej »
Otwarcie Oddziału Psychiatrii Konsultacyjnej w Szpitalu Tworkowskim
W dniu 29 stycznia 2010 roku nastąpi otwarcie innowacyjnego Oddziału Psychiatrii Konsultacyjnej Szpitala Tworkowskiego. Nowa jednostka będzie ukierunkowana na diagnostykę i leczenie pacjentów, u których występują złożone problemy zdrowotne. więcej »
CBOS: mężczyźni bardziej chętni do posiadania dzieci niż kobiety
Mężczyźni częściej niż kobiety wyrażają chęć posiadania potomstwa. Różnice w kwestii planowania dzieci są szczególnie duże wśród osób, które już je posiadają: kobiety, które mają już dzieci, skłonne są do powiększenia rodziny znacznie rzadziej niż mężczyźni - wynika z badania CBOS. więcej »