Skomplikowana operacja serca po raz pierwszy w Polsce
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu wszczepili sztuczną komorę serca 13-miesięcznej dziewczynce z Małopolski. Według prof. Janusza Skalskiego, który kierował zespołem lekarzy, była to pierwsza w Polsce tego typu operacja u tak małego dziecka. więcej »
Europejska nagroda dla polskiego programu wykrywania raka
Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy otrzyma nagrodę "Pearl of Wisdom" (Perła Mądrości), przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (ECCA). Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 stycznia w Parlamencie Europejskim. więcej »
Morfologia pomaga wykrywać nie tylko białaczki
Morfologia to badanie diagnostyczne, które skutecznie pozwala wykrywać białaczki, ale też wiele innych schorzeń we wczesnej fazie, kiedy są jeszcze zupełnie uleczalne - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Spotkanie stało się też okazją do podsumowania pierwszej edycji kampanii "Białaczka - sprawdź czy nie weszła ci w krew", zorganizowanej przez Fundację Urszuli Jaworskiej oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. więcej »
Nowoczesny sprzęt pomoże w operacjach neurochirurgicznych dzieci
Bezpieczniejsze usuwanie guzów nowotworowych - szczególnie tych głęboko położonych - umożliwia system Budde Halo, o który wzbogaciło się Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To pierwsze tego typu urządzenie w regionie i jedno z kilku w Polsce. więcej »
Nadmierny stres naraża dzieci na ryzyko choroby serca
Długotrwałe przeżywanie stresu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie Instytutu Kardiologii w Warszawie, stres jest powszechnym problemem wśród dzieci i młodzieży. Najmłodsi odczuwają jego objawy, choć zaledwie 4 proc. z nich potrafi prawidłowo powiązać je ze zjawiskiem stresu. więcej »
Co 20 sekund z powodu gruźlicy umiera jedna osoba
Gruźlica nie jest chorobą przeszłości. Obecnie jedna trzecia światowej populacji, to jest 2 mld osób, jest zakażona prątkiem gruźlicy. Choroba rozwinie się u 10 proc. z nich - mówiono w Warszawie na otwarciu wystawy "Ludzkie oblicza gruźlicy". więcej »
Prof. Andrzej Steciwko - Człowiekiem Roku w ochronie zdrowia
Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, twórca cyklu badań populacyjnych w dziedzinie zdrowia, prof. Andrzej Steciwko został Człowiekiem Roku 2009 w ochronie zdrowia, w konkursie "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny". 17 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie laureatom wręczono statuetki. więcej »
Logopedia kliniczna i ogólna - nowy kierunek studiów na WUM i UW
Logopedia ogólna i kliniczna, to nowy kierunek studiów, który będą prowadziły wspólnie Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski. Porozumienie o współpracy podpisali 15 grudnia rektorzy obu uczelni - prof. Marek Krawczyk i prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Nowy kierunek zacznie działać od roku akademickiego 2011/2012. więcej »
Gimnazjaliści lubią jeść schabowego i pizzę
Słone potrawy, kotlet schabowy, lazania i pizza - to dania, które najchętniej jedzą uczniowie gimnazjów - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu "Trzymaj formę", organizowanego od trzech lat przez Główny Inspektorat Sanitarny i Polską Federację Producentów Żywności. więcej »
Naukowcy z UJ projektują oszczędniejszy tomograf
Naukowcy z UJ projektują tomograf, dzięki któremu będzie można taniej i szybciej wykrywać nowotwory - pisze "Dziennik Polski". więcej »
Dyscypliny naukowe, które wyjaśnią co i jak jeść
Nutrigenomika, nutrigenetyka i żywność BFY - "Better For You", to zdaniem ekspertów kierunki dyscyplin naukowych, które wkrótce będą miały decydujący wpływ na decyzje żywieniowe konsumentów. O przyszłości badań prowadzonych w sektorze żywieniowym dyskutowali uczestnicy konferencji "Żywność i żywienie w XXI wieku - wizja rozwoju polskiego przemysłu spożywczego", którzy spotkali się na Politechnice Łódzkiej. więcej »
Uniwersytet w Kielcach ma pracownię cytogenetyki i laboratorium biologii medycznej
Pracownię cytogenetyki i laboratorium biologii medycznej otwarto 14 grudnia na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obie placówki mają ściśle współpracować ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Zakup nowoczesnego wyposażenia dofinansowała Unia Europejska. więcej »
Powstanie Krakowskie Centrum Badań i Technologii Medycznych
Do końca 2011 roku powstanie Krakowskie Centrum Badań i Technologii Medycznych przy szpitalu specjalistycznym im. Jana Pawła II. Inwestycja o wartości ponad 76 mln zł dofinansowana będzie ze środków unijnych. więcej »
Psychoterapia niezbędna chorym na atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry, ze względu na przewlekły charakter i objawy, tj. zmiany skórne i świąd, zaburza funkcjonowanie chorych dzieci i ich rodzin w społeczeństwie. Dlatego niezbędnym elementem leczenia tej choroby powinna być psychoterapia - mówili dermatolodzy zgromadzeni na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Pierwsze w Polsce zabiegi tyreoplastyki
Dwa pierwsze w Polsce, pokazowe zabiegi tyreoplastyki - pozwalające odzyskać normalną barwę głosu osobom z porażeniem fałdu głosowego lub z wadami wrodzonymi głosu - wykonał belgijski chirurg prof. Felix De Jong z kliniki w Leuven. Operacje odbyły się 11 grudnia w Wielkopolskim Centrum Onkologii. więcej »