Toruń. Narodowe laboratorium na UMK
Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) oraz działające w ramach uczelni Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Wartość aparatury to ponad 12,5 mln zł, a jej zakup jest możliwy dzięki uczestnictwu UMK w konsorcjum pod nazwą "Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych". więcej »
14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Edukacja pacjenta z cukrzycą i jego rodziny to podstawa sukcesu w leczeniu tej choroby i zapobieganiu jej poważnym powikłaniom - mówili lekarze i diabetycy na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: "Zrozum cukrzycę i kontrolują ją". więcej »
I Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy
Pierwsza w skali europejskiej kampania na rzecz wydłużenia i poprawy jakości życia osób chorych na mukowiscydozę rozpoczęła się 9 listopada. Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy, bo tak brzmi nazwa kampanii, organizowany jest przez federację CF Europe, zrzeszającą stowarzyszenia pacjentów z 33 krajów Europy, w tym Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oraz Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „MATIO”. więcej »
Cyberprzestępczość XXI wieku - konferencja w Opolu
Skala piractwa komputerowego w Polsce maleje, ale bardzo powoli, wciąż ponad połowa programów w polskich komputerach to wersje pirackie. Coraz groźniejsi są sieciowi pedofile - twierdzą uczestnicy zorganizowanej w Opolu konferencji na temat cybeprzestępczości XXI wieku. więcej »
Polscy naukowcy zbadają proces degradacji białek mitochondrialnych
Poznanie procesów biogenezy i degradacji białek mitochondrialnych może przyczynić się do opracowania skuteczniejszych terapii chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Badania nad tymi procesami przeprowadzi zespół dr hab. Agnieszki Chacińskiej w warszawskim Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Sfinansowała je Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która dr Chacińską nagrodziła w programie „Welcome”. Projekt ‶Biogeneza i degradacja białek mitochondrialnych przestrzeni międzybłonowej” dofinansowano kwotą blisko 6 milionów złotych. więcej »
Depresję można i warto leczyć
Depresja poważnie obniża jakość życia, przeszkadza w pracy i może być groźna dla życia, ale obecnie można ją skutecznie i niedrogo leczyć - uważa psychiatra, dr Maciej Moskwa. W depresji zdarzają się zaburzenia snu (bezsenność lub zbyt długi sen), duże wahania wagi, obniżenie libido, bóle głowy - mówił dr Moskwa podczas konferencji "Depresja i leki przeciwdepresyjne w czasach nowych wyzwań informacyjnych", zorganizowanej w ramach kampanii "Lek Bezpieczny" przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »
Eksperci: coraz częściej to stres przyczynia się do zawału
Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u osób, które mają nieco ponad 20 lat i nierzadko u 30-latków. W dużym stopniu można za to obwiniać stres - przekonywali na konferencji prasowej. więcej »
Kudrycka: nasi naukowcy dość rzadko występują o granty unijne
Nasi naukowcy dość rzadko występują o granty unijne; w 110 konkursach samodzielnie lub w ramach konsorcjum międzynarodowego wnioski złożyło zaledwie ok. 4 tys. zespołów z Polski na ponad 137 tys. wszystkich zespołów - poinformowała w czwartek w Sejmie minister nauki Barbara Kudrycka. więcej »
Dziecko z ADHD - prawa, standardy terapii i edukacji
Nad tym, jak skutecznie pomagać dzieciom cierpiącym na ADHD, zastanawiali się uczestnicy konferencji "Dziecko z ADHD - prawa, standardy terapii i edukacji". Konferencja odbyła się w Warszawie. Konferencję zorganizowali Rzecznik Praw Dziecka oraz Polskie Towarzystwo ADHD. Do udziału w niej zaproszono także przedstawicieli resortów zdrowia i edukacji, ponieważ - jak podkreślał RPD Marek Michalak - w pomocy dzieciom z ADHD ważne są współpraca i kompleksowość działań. więcej »
Lekarze: Guzy mózgu zbyt późno rozpoznawane w Polsce
W Polsce guzy mózgu u dzieci i dorosłych są często rozpoznawane zbyt późno. Jest to przyczyną cięższych powikłań i obniża szanse pacjentów na przeżycie - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Nowotworów Mózgu. więcej »
Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju internetu
W każdym nowym budynku będą kable światłowodowe, a przy drogach kanały technologiczne, w których można umieszczać kable telekomunikacyjne. Wszystko po to, by Polacy mieli dostęp do szybkiego internetu - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy. więcej »
Proste sposoby na uniknięcie zarażenia grypą
Częste mycie rąk i ograniczenie kontaktów z osobami już zarażonymi to najprostsze, ale skuteczne sposoby unikania zarażenia się grypą - powiedział dr Paweł Stefanow z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jeśli chory jest ktoś z domowników, warto często wietrzyć mieszkanie, bo właśnie w domu najłatwiej o zarażenie - dodał ekspert. więcej »
Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej
Zabiegi przeszczepiania w objętą defektem estetycznym skórę - zmarszczki, blizny, rozstępy itp. - własnych komórek skóry pacjenta, w tym komórek macierzystych, namnożonych w specjalistycznych laboratoriach hodowli komórkowych to prawdziwy przełom w medycynie estetycznej. więcej »
Czy warto się szczepić przeciw grypie?
Za szczepieniem przeciwko grypie przemawiają względy medyczne, epidemiologiczne oraz ekonomiczne. Szczepionka zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania, a przeciwwskazania do jej zastosowania są rzadkie. Można szczepić prawie wszystkich - już od szóstego miesiąca życia. więcej »
Podaruj cząstkę siebie - konferencja nt. przeszczepów
W polskich klinikach wykonuje się około 1400 przeszczepów narządów rocznie. Jednak według transplantologów, którzy wzięli udział w konferencji w Radomiu pod hasłem "Podaruj cząstkę siebie", nadal wiele osób nie zgadza się na pobranie organów od zmarłej bliskiej osoby. więcej »