W Krakowie o nowej metodzie oceny ryzyka złamań osteoporotycznych
O nowym standardzie oceny ryzyka złamań osteoporotycznych - FRAX, zaproponowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) rozmawiali naukowcy i lekarze na III Środkowo-Europejskim Kongresie Osteoporozy i Osteoartrozy, który odbywał się w Krakowie w dniach 24-26 września. Jak wyjaśnił dr hab. med. Edward Czerwiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, osteoporoza - choroba osłabiająca tkankę kostną i zwiększająca podatność do złamań - była dotychczas rozpoznawana na podstawie gęstości kości (BMD - bone mineral density), którą oceniano w badaniu densytometrycznym. więcej »
Amuzja, czyli zaburzenie percepcji muzyki
Zaburzenie percepcji muzyki, zwane amuzją, jest dosyć powszechne (dotyczyć może od 1 do 5 proc. ludzi), ale wciąż mało znane. Amuzja objawiać się może utratą umiejętności gry na instrumencie, nierozpoznawaniem słyszanych wielokrotnie utworów lub odbieraniem muzyki jako hałasu. Na zaburzenie to cierpiał m.in. wielki kompozytor Maurice Ravel. Prezentację "Muzyka w mózgu czyli czym jest amuzja i jak się objawia" przygotowała na X Kielecki Festiwal Nauki studentka psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Paulina Piotrowska. więcej »
Polacy szukają nowych metod biosyntezy leków i kosmetyków
Nad ulepszeniem technologii produkcji leków i kosmetyków, opartej o biotransformacje - czyli reakcje z udziałem organizmów żywych lub enzymów, będzie pracować grupa instytucji badawczych koordynowana przez Politechnikę Wrocławską. To całkowicie polski projekt, gdzie może pojawić się efekt aplikacyjny... więcej »
Ziemniak na polskim stole i na Festiwalu Nauki
Ziemniak ma wysoką wartość odżywczą. Jest jedną z niewielu roślin, które zawierają właściwie wszystko, co jest cenne dla naszego zdrowia: tłuszcze w niewielkiej ilości, białko o bardzo dobrym składzie aminokwasowym, skrobię i błonnik pokarmowy, który bardzo dobrze wpływa na perystaltykę jelit - przekonywała dr Barbara Lutomirska podczas Festiwalu Nauki w Jabłonnie. więcej »
Alkaloidy, flawonoidy i nalewka z czosnku
Nadchodzą chłodniejsze jesienne dni, dlatego warto już teraz zacząć przygotowywać czosnkową nalewkę, która wzmocni naszą odporność. Oprócz tego pomoże obniżyć ciśnienie i zmniejszyć poziom cholesterolu. A czosnek najlepiej zbierać właśnie jesienią, gdyż wiosną jego właściwości są słabsze. Przepis na ten specyfik polecała dr Anna Zawadzka z Pracowni Chemii Związków Naturalnych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. więcej »
Specjaliści zachecają Polaków: „Badaj dno oka”
Tylko regularne badanie dna oka może pomóc wykryć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), które jest najważniejszą przyczyną utraty widzenia u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych - podkreślają organizatorzy IV edycji kampanii Tydzień Retina AMD, która kończy się w niedzielę. więcej »
Raport: Dzieci nie są przeszkodą w aktywnym życiu seksualnym
Posiadanie dzieci nie jest przeszkodą w aktywnym życiu seksualnym - pary, które mają potomstwo współżyją ze sobą równie często, co pary bezdzietne - wynika z badań przeprowadzonych w 8 krajach Europy, również w Polsce. Raport na temat wyników sondażu przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Kardiolodzy: 80 proc. zgonów z powodu zawału serca można zapobiec
Co roku w Polsce zawał dotyka 100 tys. osób, co się równa liczbie mieszkańców jednego sporej wielkości miasta. Dla 35 tys. pacjentów zawał kończy się zgonem. Można by temu zapobiec aż w 80 proc. poprzez zdrowy styl życia - alarmowali kardiolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej VII edycję ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca", która w tym roku przebiega pod hasłem "Wygraj z zawałem". więcej »
XIII Festiwal Nauki. „Konstruowanie dewianta” - gra socjologiczna
Zdaniem socjologa, jest to o tyle groźne, że dzieci te, tak jak wszystkie inne osoby naznaczone jako dewiacyjne, stają się takie tym bardziej, im bardziej nauczyciele stosują wobec nich swój punkt widzenia. Ci "gorsi" w końcu siadają z tyłu i milkną, ci "lepsi", ulubieni - zajmują pierwsze ławki i stają się prymusami. "Każdy z nas ma skłonności do dzielenia ludzi na kategorie, na dobrych i złych - podsumował Poławski. - A to prowadzi do niebezpieczeństw, może wyrządzić krzywdę. Dbajmy więc o to, aby nasze dobre intencje nie doprowadziły do odwrotnych niż zamierzone rezultatów. Bo ludzie nie tyle dewiantami są, ile się nimi stają". więcej »
21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera
21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegorocznej edycji - obchodzonej w 71 krajach świata - towarzyszy hasło: "Najważniejsza wczesna diagnoza". Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, obecnie na świecie ponad 30 milionów ludzi cierpi z powodu otępienia, które najczęściej występuje pod postacią choroby Alzheimera. Szacuje się, że z powodu starzenia się społeczeństw w 2050 roku liczba chorych zwiększy się do 104 milionów. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tysięcy osób, ale diagnozę otrzymało ok. 20 proc. chorych. więcej »
Eksperci: wiedza Polaków na temat padaczki ciągle za mała
Choć 80 proc. Polaków zna podstawowy objaw padaczki, czyli napady drgawek ciała, to większość z nich nie potrafiłaby prawidłowo udzielić pomocy choremu podczas napadu choroby - wynika z badania opinii publicznej PRO-EPI, które przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. Okazało się, że w Polsce ciągle funkcjonują błędne stereotypy na temat choroby i możliwości jej leczenia. Dla co czwartego Polaka (24 proc.) jest to schorzenie objawiające się ciągłymi drgawkami całego ciała, 29 proc. uważa, że jest to choroba nieuleczalna, a 13 proc. postrzega ją mylnie jako chorobę psychiczną. więcej »
Koordynatorzy transplantacyjni mogą zwiększyć liczbę przeszczepów
W Polsce wciąż przeszczepia się dwa lub nawet trzy razy mniej narządów niż w innych krajach Europy. Sytuację tę mogłoby poprawić zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach, w których może odbyć się pobranie organów od osoby zmarłej - uważa konsultant wojewódzki ds. transplantologii klinicznej, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Chmura. więcej »
Miód - słodzi, krzepi i leczy
W ostatnich latach, na fali powrotu do naturalnych metod leczenia, coraz większą popularność zyskuje jeden z najcenniejszych produktów naturalnych - miód. Stosowany do celów leczniczych od najdawniejszych czasów, ma działanie antybakteryjne, detoksykacyjne, odżywcze, immunomodulujące, konserwujące, przeciwalergiczne, regeneracyjne, jak również kardioprotekcyjne i uspokajające. więcej »
Ponad 70 proc. Polaków jest narażonych na hałas
Ponad 70 proc. Polaków odczuwa uciążliwy, męczący hałas, z tego co trzeci - często. Co dziesiąty respondent uważa, że z powodu hałasu ma kłopoty ze zdrowiem i samopoczuciem - wykazały badania CBOS-u przeprowadzone w sierpniu 2009 r. wśród 1041 dorosłych Polaków. Jak wynika z raportu... więcej »
Osoby z grup ryzyka rekomendowane do szczepień przeciw A/H1N1
Osoby z tzw. grup ryzyka: dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia, pracownicy służby zdrowia oraz innych służb, ważnych dla funkcjonowania państwa (policji, wojska i transportu) powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 - taką rekomendację dla ministra zdrowia opracował komitet pandemiczny. Decyzję o szczepieniu kobiet w ciąży każdorazowo podejmować ma lekarz. więcej »