Prof. Stępień o genetyce i problemach z niepłodnością
Około miliona par w Polsce ma problemy z płodnością - leżą one zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn, u których jest to rosnący problem. Zadaniem genetyki jest rozwój technik wspomagających zapłodnienie. więcej »
Chirurgom ufamy najbardziej
Spośród wszystkich specjalizacji lekarskich Polacy najbardziej ufają chirurgom - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini dla Towarzystwa Chirurgów Polskich. więcej »
Brydak: A/H1N1/v to nie jest zjadliwy wirus
Nie należy wpadać w panikę z powodu ogłoszenia pandemii nowej grypy, bo nawet jeżeli dotychczas zachorowało na nia na świecie 29 tys. ludzi, to nie jest to wirus zjadliwy - powiedziała PAP kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, prof. Lidia Brydak. więcej »
Lekarze: przy ostrym zawale serca liczy się każda minuta
Gdy dojdzie do zawału serca, liczy się każda minuta. Tymczasem polscy pacjenci, u których wystąpiły objawy zawału, jak np. ostry ból w klatce piersiowej, czekają ze zgłoszeniem się na pogotowie średnio 2,5 godziny... więcej »
Rzucanie palenia przez silnie uzależnionych - pod opieką lekarza
Ten jeden z najbardziej znanych w Polsce przeciwników palenia podkreśla, że najpierw należy próbować rzucić samemu. Jeżeli jednak raz czy drugi się nie uda - a im silniej palacz uzależniony, tym to trudniejsze - trzeba skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże w przechodzeniu przez ten proces... więcej »
Krajowe Centrum ds. AIDS: zakażona HIV matka może urodzić zdrowe dziecko
Matka zakażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko, musi jednak wiedzieć o zakażeniu - przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS, organizator kampanii "Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS". Kobiety w ciąży oraz planujące macierzyństwo powinny zrobić test na HIV. "Gdy kobieta wie o zakażeniu i stosuje odpowiednie leczenie, ma prawie 100 proc. szans, że urodzi zdrowe dziecko" - powiedziała 26 maja na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. więcej »
Film animowany o problemie przeszczepów dostępny w internecie
Pierwszy w Polsce film o problemie przeszczepów ludzkich organów, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 10 lat, znalazł się już na portalu poświęconym transplantologii Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" - www.przeszczep.pl więcej »
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przeciw cięciu cesarskiemu na życzenie
Przeciwko wykonywaniu cięcia cesarskiego na życzenie, bez wskazań medycznych, opowiada się Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), które opracowało właśnie po raz pierwszy rekomendacje dla lekarzy w sprawie tego zabiegu. Rekomendacje, określające szczegółowo wskazania, warunki i możliwe powikłania operacyjnego porodu stworzyła grupa blisko 30 najlepszych polskich ekspertów pod przewodnictwem kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesa-elekta PTG prof. Ryszarda Poręby. więcej »
Termometry rtęciowe zostaną wycofane z aptek
Od kwietnia przyszłego roku nie będzie można kupić na terenie Polski wyrobów medycznych zawierających rtęć, m.in. termometrów i ciśnieniomierzy - poinformowała wiceprezes Urzędu ds. Wyrobów Medycznych Joanna Kilkowska. więcej »
Osoby chore psychicznie określa się pejoratywnie
Ponad połowa Polaków (61 proc.) uważa, że w ich otoczeniu na osoby chore psychicznie używa się pejoratywnych określeń, podkreślających m.in. ich odmienność i niższość intelektualną - wynika z sondażu CBOS. więcej »
Trwa Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Prawidłowy rozwój, zwiększona odporność, lepsze zdolności poznawcze - to, jak przekonują lekarze, największe korzyści z naturalnego karmienia niemowląt. 1 sierpnia rozpoczął się Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. więcej »
Nowatorskie zabiegi udrażniania zatok
Trzech pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego zapalenia zatok 30 lipca w krakowskim Szpitalu Zakonu Bonifratrów przeszło zabieg udrażniania zatok przynosowych nową metodą - poprzez tzw. balonikowanie. więcej »
Jedna piąta 7-latków ze wsi i małych miejscowości ma wady słuchu
Niemal 20 proc. polskich 7-latków ma wady słuchu o różnym podłożu, ale aż 60 proc. rodziców dzieci nie zdaje sobie sprawy z ich problemów - wykazały badania prowadzone na terenach wiejskich i w małych miastach Polski wschodniej. więcej »
Służby sanitarne przestrzegają przed wakacyjnymi chorobami
Zatrucia pokarmowe, zakażenia bakteriami przy kontakcie ze zwierzętami i owadami oraz choroby przenoszone drogą płciową - to najistotniejsze wakacyjne zagrożenia przed którymi przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny i apeluje o zachowywanie higieny. Jak podkreśla GIS, aby skutecznie zapobiegać zakażeniom należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. więcej »
Przed kleszczami trzeba się chronić
Lato to sezon wakacji, wypoczynku na łonie natury i ... odkleszczowego zapalenia mózgu. W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na KZM wzrosła w Europie o 400 proc., a jeden ze szczytów tej groźnej choroby przypada właśnie na nadchodzącą porę roku. Lekarze podkreślają, że u około 25 proc. pacjentów choroba kończy się długotrwałymi niedowładami, porażeniem nerwów, a czasami nawet śmiercią. Tymczasem istnieje na nią skuteczna szczepionka. Jednak świadomość jej znaczenia jest wśród Polaków niewielka. więcej »