Medyczny Nobel 2009. Telomery - strażnicy genomu
Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy. więcej »
Prof. Siedlecki: Nobel za telomery jak najbardziej słuszny
Znaczenie telomerów jest dość istotne dla nauki, dlatego jak najbardziej słuszne było przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trójce amerykańskich naukowców - powiedział PAP prof. Janusz Siedlecki z Centrum Onkologii - Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie. więcej »
Od porfirii do fotozabijania nowotworów
Porfirie to grupa niezwykle rzadkich chorób metabolicznych, które większości ludzi kojarzą się z jednym charakterystycznym objawem - silną wrażliwością na światło. Chorzy prowadzą więc skryty, nocny tryb życia, a w zaawansowanej fazie cierpią na bezsenność i mają zniekształcone twarze. Z tego powodu sądzono nawet kiedyś, że porfirycy mogą być ... wampirami. więcej »
Eksperci: depresję można pokonać
Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych - poważną chorobą, podobnie jak zapalenie płuc czy nadciśnienie tętnicze. Nie należy jej się wstydzić i można ją skutecznie leczyć - przekonywali specjaliści na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z trwającą kampanią społeczną "Depresję można pokonać - zmień perspektywę". więcej »
Psycholog: praca umożliwia okresy remisji w chorobie psychicznej
Praca rozwiązuje wiele problemów osób po kryzysach zdrowia psychicznego, przede wszystkim pozwala utrzymać dłuższe okresy remisji w chorobie, co oznacza rzadsze pobyty w szpitalu - uważa dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Środowisku Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, dr Danuta Kossak. więcej »
Naukowcy określą przyszły model ratownictwa górniczego
Naukowcy, ratownicy górniczy oraz działający w tym środowisku związkowcy mają wspólnie wypracować przyszły model ratownictwa górniczego w Polsce. Właśnie ruszył projekt badawczy, służący jak najlepszemu dostosowaniu ratownictwa do potrzeb kopalń. Analiza będzie gotowa w listopadzie 2010 r. Projekt, dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 280 tys. zł, zrealizuje Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach, przy współpracy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce. więcej »
O groźnej otyłości słów kilka
Na całym świecie rośnie liczba ludzi z nadwagą i otyłością. Najgorsze pod tym względem wskaźniki mają takie kraje jak USA, Wielka Brytania, Mauritius, Australii, czy Portugalia. Tymczasem konsekwencje nadwagi i otyłości są bardzo poważne - podkreślała podczas festiwalowego wykładu "Czy nadmierna ilość tkanki tłuszczowej naprawdę nam szkodzi?" dr Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. więcej »
Zatrucia toksynami. Czy bać się mykotoksyn?
Mykotoksyny to trucizny produkowane przez pleśnie. U ludzi powodują m.in. obniżenie odporności, przyczyniają się do nowotworu wątroby, mają też niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Zatrucia tymi toksynami - mówiła prof. Bożena Dworecka-Kaszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas XIII Festiwalu Nauki w Warszawie - to problem przede wszystkim krajów, w których brakuje żywności. więcej »
Nowa metoda leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
Nowy lek przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów, tocilizumab, pozwala zahamować proces chorobowy u większej części chorych, czego dowiodły badania kliniczne - mówił podczas konferencji prasowej prof. Eugeniusz J. Kucharz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Choroby reumatyczne można - w uproszczeniu - podzielić na zapalne i zwyrodnieniowe. Najczęstszą z chorób zapalnych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Występuje u około 1 procenta społeczeństwa (czyli około 380 milionów Polaków). 2/3 chorych to kobiety. W Polsce 1/3 chorych traci zdolność do pracy w ciągu 2 lat od rozpoznania choroby. więcej »
Polscy studenci korzystają z programu Amgen
W tym roku po raz pierwszy studenci z Polski skorzystali z Europejskiego Programu Naukowego Amgen (Amgen Scholars Europe Programe ASEP). Program ASEP umożliwia studentom biologii, bioinżynierii i chemii zdobycie doświadczenia w najlepszych jednostkach badawczych i pracę pod kierunkiem światowej klasy naukowców. Siedmiu Polaków z uniwersytetów medycznych i wydziałów biochemicznych wyjechało do Cambrige University, Ludwig-Maximilians-Universit"t Mnchen (LMU) i Instytutu Karolinska w Szwecji. więcej »
Zoonozy pod lupą Stowarzyszenia Med-Vet-Net
Walka z zoonozami - chorobami zakaźnymi pochodzenia odzwierzęcego - to główny cel Stowarzyszenia Med-Vet-Net. Zrzeszające 14 instytutów naukowych z 10 krajów europejskich Stowarzyszenie oficjalnie zainauguruje działalność podczas spotkania 4-5 października w Brukseli. Jedynym polskim członkiem Med-Vet-Net, a zarazem jednym z jego założycieli, jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). więcej »
Już najmłodsi muszą wiedzieć, czym jest cukrzyca
Cukrzyca nie jest dziedziczna. Jest chorobą, którą się nabywa, zależy od naszego trybu życia, od tego co i jak jemy. Cukrzyca typu dotyka głównie dzieci i młodych dorosłych. Ta choroba zaczyna się nagle, każdego z nas może spotkać w każdej chwili i zostaje na całe życie, jest nieuleczalna - ostrzegała w rozmowie z PAP dr n.med. Ewa Pańkowska, diabetolog pediatra z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie. Podczas Festiwalu Nauki Małego człowieka w Warszawie udzielała porad i konsultacji diabetologicznych. więcej »
Prezydent: zdrowie i edukacja budują społeczeństwo solidarne
Zdrowie i edukacja to dwie podstawowe wartości, które budują społeczeństwo solidarne, społeczeństwo równych szans - mówił w Łodzi prezydent Lech Kaczyński podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym. Zdaniem prezydenta, te dwie wartości w "małym stopniu powinny podlegać prawom rynku". Dlatego - jak twierdzi - trzeba ten wpływ ograniczyć, a to jest rolą państwa. Według niego, państwo może to zrobić poprzez regulacje prawne, a także przez pewną "konkretną działalność w zakresie edukacji i służby zdrowia". więcej »
Męskie nowotwory - nauczmy się o nich mówić
Nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych są w Polsce ciągle tematem tabu. Dlatego często są rozpoznawane za późno, gdy nie ma już szans na wyleczenie - alarmują lekarze. więcej »
Kudrycka: w 2010 r. powstanie Biblioteka Wirtualnej Nauki
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce stworzyć Bibliotekę Wirtualnej Nauki (BWN), dzięki której wszystkie instytucje naukowe w Polsce będą miały bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnych światowych periodyków naukowych. BWN będzie działać od stycznia 2010 r więcej »