20 października - Światowy Dzień Osteoporozy
Osteoporoza to choroba kości grożąca poważnymi złamaniami, kalectwem, a nawet zgonem. I choć obecnie znanych jest wiele skutecznych metod jej terapii, to polscy pacjenci mają dostęp tylko do jednego leku - alarmują lekarze z okazji Światowego Dnia Osteoporozy, który obchodzony jest 20 października. więcej »
Ruszyła akcja skierowana do rodziców - „Zrób bilans dwulatka”
Bilans dwulatka to badanie okresowe, które pozwala ocenić, czy dziecko jest prawidłowo żywione, czy odpowiednio się rozwija, a także wcześnie wykryć wady rozwojowe i poważne schorzenia, w tym nowotwory. Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej inaugurującej akcję "Zrób bilans dwulatka", że rodzice nie mogą zapominać o tym badaniu. więcej »
Na diagnostyce i leczeniu zakażeń HCV Polska zyskałaby 30 mld zł
Wdrażając skuteczny program badań przesiewowych, zwiększając dostęp do diagnostyki i leczenia przewlekłych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) Polska mogłaby zaoszczędzić w ciągu 7 lat ponad 30 mld złotych - przekonywali 14 października eksperci na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Honorowi dawcy szpiku obchodzili swoje święto
Osoby, które zdecydowały się oddać szpik, by uratować czyjeś życie spotkały się 9 października w Warszawie z okazji Dnia Honorowego Dawcy Szpiku, który od 8 lat organizuje Fundacja Urszuli Jaworskiej - bank dawców szpiku. "Chodziło nam o to, by docenić ludzi chętnych do oddania szpiku i na ich przykładzie pokazać, że dawstwo może być czymś zwykłym, nie naraża nikogo na uszczerbek na zdrowiu czy ból. W ten sposób chcemy zachęcić, żeby ludzie zdecydowali się dać z siebie kawałek innemu człowiekowi" - powiedziała PAP Urszula Jaworska, u której w 1994 r. wykryto przewlekłą białaczkę szpikową. Trzy lata później otrzymała przeszczep od dawcy holenderskiego. więcej »
Grzyby - sprzymierzeńcy i wrogowie
Jesienią Polacy wyruszają do lasów w poszukiwaniu ulubionych prawdziwków, rydzów czy kurek. Gospodynie domowe często walczą z pleśnią atakującą produkty spożywcze, a lekarze z grzybicami. O grzybach jednak wciąż wiemy mało... więcej »
Groźne skutki lekceważonego nieżytu nosa
Kichanie, zatkany nos, wodnista wydzielina - to objawy alergicznego nieżytu nosa - niedocenianej przez społeczeństwo choroby, z powodu której cierpi aż jedna czwarta Polaków. Część z nich, z powodu lekceważenia wymienionych symptomów, zapadnie na astmę... więcej »
Niskie oceny leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
Ponad połowa chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), poważną chorobę, która może prowadzić do inwalidztwa, źle ocenia dostępność do leczenia w Polsce - wynika z badań przeprowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "Świat w dłoniach". Zaprezentowano je 14 października w Warszawie. więcej »
GIS: osoby z objawami grypy powinny zostać w domu
Zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrand zaapelował do osób, które mają pierwsze objawy grypy, o pozostanie w domu i niewychodzenie do pracy. więcej »
Dobra szkoła życia... z astmą
Życie z astmą to nie wyrok. Choroba nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, ograniczeniem aktywności fizycznej i towarzyskiej ani przykrymi skutkami ubocznymi wynikającymi z przyjmowania leków sterydowych. Ale, aby tego uniknąć, trzeba nauczyć się, jak żyć z astmą. Bo wcale nie jest to oczywiste - podkreślał w rozmowie z PAP, dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Spotkanie ze specjalistą odbyło się przy okazji X Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbywał się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. więcej »
Ośrodek Onkologiczny w Łodzi chce stosować metodę lipofillingu
W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym przy wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi mają być przeprowadzane nowoczesne zabiegi rekonstrukcji piersi po operacji z powodu raka. Metoda lipofillingu, czyli modelowania piersi polega na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej. więcej »
12 października - Światowy Dzień Reumatyzmu
Problemy z diagnostyką, niedostateczny dostęp pacjentów do terapii i kompleksowej opieki, w tym rehabilitacji, pomocy psychologa oraz innych specjalistów - to główne problemy polskiej reumatologii, o których, z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu, mówili w rozmowie z PAP reumatolodzy. Jak zaznaczyli, problemy te dotyczą w największym stopniu pacjentów z poważnymi zapalnymi chorobami stawów, które mogą prowadzić do kalectwa i znacznie skracają życie. Najczęstsze z nich to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). więcej »
Google szuka grypy w Polsce
8 października w Polsce ruszył opracowany przez Google i sprawdzony już w kilku krajach system monitorowania grypy, który pozwoli zauważyć wzrost aktywności wirusa nawet o 2 tygodnie wcześniej niż jest to możliwe przy tradycyjnych metodach epidemiologicznych - poinformowało polskie przedstawicielstwo Google. więcej »
Szlakiem kulinarnych odkryć Południowej Ameryki
Naukowcy z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócili uwagę na własności odżywcze komosy ryżowej, nazywanej przez Inków "matką zbóż". Komosa ryżowa, znana także jako quinoa, proso boliwijskie, należy do rodziny kosmowatych, zaliczanej do pseudozbóż, tzn. roślin wytwarzających bogate w skrobię nasiona, niebędących zbożami. więcej »
Grypa sprzyja pneumokokom
Ponad połowę przypadków grypy obserwuje się u dzieci poniżej 14. roku życia. Zwykle choroba przebiega łagodnie, ale u dzieci przed 6. rokiem życia i osób starszych (po 60. roku życia) często pojawiają się wtórne zakażenia bakteryjne. Dzieci trafiają do szpitala z powodu grypy aż kilkadziesiąt razy częściej niż dorośli... więcej »
Polacy mają za dużo cholesterolu we krwi
Prawidłowy poziom całkowitego cholesterolu, przyjęty przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, nie powinien przekraczać 200 mg/dl, przy czym frakcja HDL nie powinna być mniejsza niż 45 mg/dl, a LDL nie może przekraczać 130 mg/dl. Dla osób posiadających dodatkowe czynniki ryzyka (nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, dodatni wywiad rodzinny) normy te są... więcej »