Kłopoty z lekami ziołowymi
Nawet zwykły dziurawiec może być przyczyną delirium i próby samobójczej, jeśli łączy się go z innymi lekami bez konsultacji z lekarzem - mówiła profesor farmakologii Ewa Widy-Tyszkiewicz podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »
Specjaliści ostrzegają przed zatruciami grzybami
W Polsce zatruciu grzybami ulega od kilkuset do tysiąca osób rocznie, umiera coraz mniej, ale wciąż są pojedyncze przypadki. Sanepid i lekarze ostrzegają, że najczęściej ofiarami zatruć padają osoby, którym wydaje się, że dobrze znają się na grzybach. więcej »
Żelowe implanty mogą w przyszłości wypełniać ubytki kości
Jak wypełnić dziurę w kości przez otwór wielkości sześciu milimetrów? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej (LIB). więcej »
Poszukiwani zastępcy nitrogliceryny w leczeniu choroby wieńcowej
Opracowanie nowych związków chemicznych, które mogłyby zastąpić albo uzupełnić leki stosowane dotychczas w chorobach wieńcowych to zadanie, którego podjął się zespół dr hab. Doroty Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie. więcej »
Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna utrudniają formalności
W Polsce dostęp do skutecznej metody leczenia przewlekłej i wyniszczającej organizm choroby Leśniowskiego- Crohna jest trudniejszy niż w pozostałych krajach europejskich więcej »
Magnez potrzebny szczególnie podczas ciąży
Magnez, pierwiastek zwany "królem życia" bierze udział w połowie z 600 procesów biochemicznych, które w każdej chwili przebiegają w naszym organizmie. Aktywnie uczestniczy w budowie kory mózgowej podczas rozwoju płodu, dlatego nie powinno go zabraknąć szczególnie w organizmach kobiet w ciąży. więcej »
13 sierpnia Międzynarodowy Dzień Leworęcznych
13 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Leworęcznych, obchodzony na świecie od lat z inicjatywy Brytyjczyków. Według naukowców, leworęczni mają spore uzdolnienia matematyczne, muzyczne i plastyczne. więcej »
Polacy będą produkować odczynniki do rozróżniania grup krwi
Każdego roku dwa miliony Polaków leczonych jest krwią i preparatami krwiopochodnymi. Bezpieczeństwo pacjentów wymaga, by podawać im wyłącznie krew zgodną z ich grupą. Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) zawiązały konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszych w Polsce nowoczesnych odczynników do diagnostyki serologicznej. więcej »
Eksperci: dla ciężarnych najlepsza uboga w sód woda źródlana
Kobiety ciężarne i karmiące powinny zwiększyć spożycie płynów, aby utrzymać prawidłowy bilans wodny w organizmie. Najlepsza dla nich jest niskozmineralizowana woda źródlana uboga w sód... więcej »
W Krakowie powstaje Centrum Leczenia Szpiczaka
W Krakowie ma powstać interdyscyplinarne Centrum Leczenia Szpiczaka, w którym pacjenci na ten nowotwór krwi będą mieli kompleksowy dostęp do różnych specjalistów - hematologa, radioterapeuty, ortopedy, neurochirurga, nefrologa oraz psychologa. Jego twórcą jest dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego, który, aby zrealizować swój pomysł, ponad pół roku temu powołał do życia fundację. więcej »
Badania dotyczące bezpieczeństwa łódzkich dzieci
Najmniej bezpiecznie w łódzkich szkołach czują się uczniowie szkół podstawowych. Najczęściej występujące agresywne zachowania w szkołach to szarpanie, popychanie i niszczenie mienia szkolnego. więcej »
Nowoczesny ambulans do oddawania krwi
Nawet 60 litrów krwi dziennie będzie mógł zebrać nowoczesny autobus do oddawania krwi, który we wtorek zaprezentowali wolontariusze i ambasadorzy kampanii społecznej "Krewniacy" w siedzibie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. więcej »
Pierwsza w Polsce operacja kolana nową metodą
W środę 22 lipca w warszawskim Centrum Medycyny Sportowej przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia implantu ACTIFIT, zastępującego uszkodzoną łąkotkę stawu kolanowego. więcej »
Specjaliści: menopauza może być pięknym okresem w życiu kobiety
Menopauza powinna być postrzegana jako nowy, twórczy i piękny okres w życiu kobiety, w którym może się ona realizować na płaszczyźnie zawodowej, osobistej, seksualnej i duchowej - mówili specjaliści na konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjną na temat menopauzy- "Neo Kobieta". więcej »
Męskie problemy z bezpłodnością
W Polsce gwałtownie rośnie liczba mężczyzn, którzy mają problem z niepłodnością. Kliniki leczące to schorzenie w ciągu zaledwie kilku lat odnotowały blisko 400-procentowy wzrost liczby pacjentów, informuje "Dziennik". więcej »