PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Przepływy międzypokoleniowe - ich demograficzne uwarunkowania

Rodzina od zawsze była podstawową instytucją społeczną, w ramach której zaspokajano obok potrzeb emocjonalnych jej członków również różnorodne potrzeby materialne i opiekuńcze. więcej »

Nici chirurgiczne o antybakteryjnych właściwościach

Miejscowe zakażenia ran należą do najczęstszych i najpoważniejszych powikłań pooperacyjnych. Przedłużają okres zdrowienia, zwiększając tym samym koszty leczenia, jak również stają się przyczyną zwiększonej śmiertelności. Częstym powodem tych powikłań bywają nici chirurgiczne. więcej »

Optymalizacja aerozoloterapii

Jedną z podstawowych form podawania leków do organizmu jest aerozoloterapia. Lek rozpraszany do postaci drobnych kropel cieczy lub cząstek fazy stałej, wdychany jest przez pacjenta i deponując się w odpowiednich miejscach układu oddechowego wywołuje reakcję organizmu na skutek aktywacji właściwych receptorów, z którymi oddziałuje materiał związku chemicznego, tworzącego lek. więcej »

Sen bez oddechu

Zespół Snu z Bezdechami (z ang. Sleep Apnea Syndrom) to schorzenie, które dotyka ponad 1,5% populacji i wciąż wykazuje tendencję rosnącą. Patologia ta jest ciężką chorobą powodującą przewlekłe niedotlenienie organizmu z wszystkimi jego konsekwencjami, którymi są nadciśnienie, choroba niedokrwienia serca i występowanie senności dziennej, szczególnie niebezpiecznej u kierowców. więcej »

Stereotyp przekonań o zdolnościach kobiet i mężczyzn

Stwierdzenie znaczenia stereotypowych przekonań o zdolnościach kobiet i mężczyzn dla różnic w wynikach edukacyjnych, zgodnie z którymi kobietom przypisuje się efektywne wykorzystanie zdolności werbalnych, natomiast mężczyzn uważa się za posiadaczy większych zdolności matematycznych - było podstawowym celem pracy. więcej »

Szpara stawu kolanowego

Choroby stawu kolanowego powodujące zmianę szerokości szpary stawowej stanowią jedną z najczęstszych przyczyn bólów i inwalidztwa u osób w wieku średnim i starszym. Istnieje zatem potrzeba wczesnej i taniej diagnostyki tych chorób. więcej »

Ekstremizm polityczny jako zjawisko psychologiczne

To cechy mentalności społeczno-politycznej, a nie osobowościowe decydują o przynależności do ugrupowań ekstremistycznych politycznie. Można więc zapobiegać takim postawom poprzez odpowiednie programy edukacyjne. więcej »

Leczenie ubytków w chrząstce stawowej

Przeszczep własnych komórek chrzęstnych daje dobre rezultaty głównie u ludzi młodych, u których nie ma jeszcze zmian degeneracyjnych związanym z wiekiem. Problemu tego można by uniknąć, gdyby udało się stosować komórki chrzęstne pobierane ze zwłok. więcej »

Geny a zawał serca

Wykrywanie predyspozycji genetycznych do występowania miażdżycy będzie mogło w przyszłości służyć opracowaniu doskonalszej strategii zapobiegania chorobie wieńcowej. więcej »

Implanty nośnikami leków

Implanty nasycone wankomycyną, wprowadzone w obręb ogniska zakażenia, hamują rozwój drobnoustrojów, powstrzymują objawy i prowadzą do dobrego efektu terapeutycznego. więcej »

Peptydy antybakteryjne zastąpią antybiotyki

Wszystkie żywe organizmy muszą się zabezpieczać przed drobnoustrojami zakaźnymi takimi jak bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki. Funkcję tę spełnia układ immunologiczny oraz, co odkryto dopiero w połowie lat osiemdziesiątych, peptydy wykazujące aktywność skierowaną przeciwko mikroorganizmom. więcej »

Lepiej uważać na telefony komórkowe

Wpływ pola elektromagnetycznego na ludzkie tkanki, zwłaszcza wytwarzanego przez urządzenia radio- i telefonii, budzi zarówno zainteresowanie jak i obawy. więcej »

Podłoże molekularne nabytego zespołu braku odporności

Podczas wiązania się wirusa z białkami receptorowymi i receptorami chemokin ważną rolę odgrywa wirusowa glikoproteina 120, która jest białkiem połączonym z resztami cukrowymi. więcej »

Rola wolnych rodników tlenowych w AIDS

Wolne rodniki tlenowe powstają w trakcie normalnego metabolizmu komórkowego, a także dostają się z zewnątrz, np. z gazów powstających przy spalaniu wielu substancji, w tym tytoniu. Powstawanie wolnych rodników tlenowych stymulowane jest także promieniowaniem jonizującym oraz niektórymi lekami. więcej »

Rozwój decyzji życiowo doniosłych

Odpowiedź na pytanie, jakie są uwarunkowania i prawidłowości dokonywania życiowo doniosłych decyzji przez osoby dorosłe, jest ważna nie tylko dla tych osób, ale może mieć znaczenie przy prowadzeniu treningów decyzyjnych. więcej »

REKLAMA
Przekaż