Fascynujący świat pasożytów
Wyróżnia się ponad 100 gatunków pasożytów patogennych, a wśród nich ponad 60 stanowią robaki. Ilość zachorowań powodowanych przez pasożyty według danych wynosi nawet 900 mln osób dla niektórych gatunków... więcej »
Tajemnice działania kosmetyków
Dlaczego każdy krem jest nawilżający i dlaczego przekonanie, że krem wnika w skórę i ją odżywia jest błędne? Dlaczego nie powinno się natłuszczać skóry olejami naturalnymi, albo stosować mydła do mycia skóry trądzikowej? - o tych i innych tajemnicach kosmetologii opowiadała podczas XI Festiwalu Nauki w Warszawie, dr Katarzyna Pytkowska z warszawskiej Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. więcej »
Drażliwe jelito to powszechny problem
Ponad 20 procent dorosłych ma przewlekłe problemy z jelitami - mówił w Warszawie psychiatra, dr Janusz Krzyżowski na konferencji prasowej dotyczącej zespołu jelita drażliwego. Zespół jelita drażliwego, zwany też z angielska IBS (Irritable Bowel Syndrom), to schorzenie przewlekłe - rozpoznaje się go, gdy dolegliwości trwają dłużej niż 12 tygodni. Występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn... więcej »
Dzień Urologii przypomina o badaniach profilaktycznych
Rak gruczołu krokowego w Polsce jest przyczyną ponad 5 proc. zgonów na nowotwory i zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów mężczyzn z powodu nowotworów w Polsce, po raku płuca i jelita grubego. 15 września w całej Europie obchodzony był Dzień Urologii, który ma się przyczynić do upowszechnienia wiedzy na temat chorób układu moczowego i zachęcić do badań profilaktycznych. więcej »
2 mln Polek ma problemy z nietrzymaniem moczu
Aż 2 mln Polek cierpi z powodu problemów z nietrzymaniem moczu. Jednocześnie jest to zaburzenie na tyle wstydliwe, że tylko 5-15 proc. pacjentek informuje o nim lekarza - alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Diabetycy do tablicy
Polskie przedszkola i szkoły mogą być przyjazne dla dzieci z cukrzycą! Rusza ogólnopolska akcja „Diabetycy do tablicy”, skierowana do młodych diabetyków i ich nauczycieli. więcej »
Zaburzenia erekcji to wciąż temat tabu
Jak dowodzą badania przeprowadzone z pomocą seksuologów, dla pacjentów zaburzenia erekcji są nadal tematem tabu - nawet gdy chodzi o rozmowę w gabinecie specjalisty. Mówi o nich z seksuologiem czy urologiem zaledwie 40 proc. pacjentów, a tylko co trzeci Polak prosi lekarza o pomoc. więcej »
Dlaczego uwielbiamy jeść słodycze?
Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze, gdyż podnoszą w mózgu poziom serotoniny, związku poprawiającego nastrój. "Nie należy jednak dawać się temu zwieść. Nadmiar słodyczy może mieć szkodliwy wpływ na wiele organów, np. na naczynia krwionośne" - ostrzegał słuchaczy dr Robert Jarzyna z Zakładu Regulacji Metabolizmu Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wykładu w ramach X Festiwalu Nauki. więcej »
Nie bójmy się mleka, czyli stereotypy o nim krążące
Przeciętna dieta dorosłego Polaka pokrywa tylko połowę dziennego zapotrzebowania na wapń, które wynosi 900-1000 mg" - wynika z danych, przytoczonych przez dr Antoniego Plutę z Wydziału Technologii Żywności SGGW. "Produkty mleczne są dla naszego organizmu najlepszym i najtańszym źródłem wapnia, tymczasem mleko dorobiło się w ostatniej dekadzie niezasłużenie złej sławy " - podkreślali eksperci z SGGW podczas czwartkowych warsztatów dla dziennikarzy. Za niedobory wapnia płacimy wysoką cenę, w postaci zmęczenia, gorszej pracy mięśnia sercowego, słabszych kości i zębów. więcej »