Lekarze: Depresja może być wywołana zaburzeniami zegara biologicznego
Depresja obciąża nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny i bliskich - zwiększa umieralność z powodu samobójstw; wpływa na wzrost liczby rozwodów i osób samotnych; powoduje przerwy w pracy, spadek osiągnięć zawodowych i bezrobocie; ma związek z obniżeniem statusu materialnego społeczeństwa; prowadzi do uzależnień i nałogów. więcej »
90 proc. polskich dzieci ma próchnicę
Duże ilości słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to przyczyny fatalnego stanu zębów polskich dzieci. Stomatolodzy szacują, że ponad 90 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę... więcej »
MZ: wzrasta liczba osób z zaburzeniami psychicznymi
Od kilkunastu lat stale następuje wzrost zachorowalności na zaburzenia psychiczne. W latach 2009-2013 będzie realizowany projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - informuje Ministerstwo Zdrowia. Projekt rozporządzenia w sprawie programu trafił do konsultacji społecznych. Jego główne cele to: promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych. więcej »
Zagrożenie kryje się w nogach
"Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) to Zakrzepica Żył Głębokich oraz jej najcięższe powikłanie pod postacią Zatoru Tętnicy Płucne, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jest chorobą podstępną, można nawet powiedzieć, że cichym zabójcą" - definiuje prof. dr hab. n. med. Witold Z. Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis". więcej »
Niewydolność serca - epidemia XXI wieku
Niewydolność serca, paradoksalnie, jest coraz częstsza - dzięki postępowi medycyny i rosnącej długości życia - mówili profesorowie Jarosław Drożdż i Grzegorz Opolski na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Sekcję Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Rekomendacje lekarzy, jak chronić dziecko przed zakażeniem HIV od matki
Prawie wszystkie zakażenia okołoporodowe HIV w Polsce są wynikiem nierozpoznania wirusa u matki. Dlatego, by uniknąć przeniesienia zakażenia na dziecko, kluczowe jest wykrycie wirusa u ciężarnej - podkreślają eksperci, którzy przedstawili rekomendacje, jak postępować, by zakażeń tego typu było mniej. więcej »
Wody mineralne a ciąża i okres karmienia piersią
Kobiety w ciąży mogą i powinny pić wody wysokozmineralizowane. Sód w nich zawarty jest niezbędny dla zachowania sił i dobrej kondycji przyszłej matki. Warto ograniczać spożycie soli, jednak to ze zbyt słonych potraw, a nie z picia wody mineralnej, powinny zrezygnować osoby dbające o zdrowie, w szczególności ciężarne kobiety. Przy racjonalnym zaspokajaniu pragnienia poziom sodu w mleku matki nie przekroczy odpowiedniego poziomu jaki jest potrzebny niemowlęciu... więcej »
Lekarze o mukowiscydozie - nieuleczalnej chorobie genetycznej
Chory na mukowiscydozę (CF) żyje w Polsce przeciętnie o połowę krócej niż w Europie. Wynika to ze zbyt późnego rozpoznaniach choroby w Polsce i braku dostępu do najnowocześniejszych leków. Dlatego - według specjalistów - najpilniejsze potrzeby chorych w Polsce to poprawa dostępności do nowoczesnych leków na mukowiscydozę, kompleksowe leczenie chorego oraz tworzenie sieci wyspecjalizowanych ośrodków medycznych. więcej »
Wczesna interwencja rodziców i specjalisty zapobiega jąkaniu
Można uchronić dziecko przed jąkaniem, jeśli odpowiednio wcześnie i we właściwy sposób zareagujemy na jego problemy z płynnym mówieniem - przekonywali specjaliści podczas konferencji naukowej, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Jąkających się w Katowicach. Choć jąkaniem nie można się zarazić i nie jest dziedziczne, to zaobserwowano rodzinną skłonność w tym kierunku - naukowcy mówią o dziedziczeniu niepełnowartościowego systemu nerwowego, drugim czynnikiem ryzyka jest środowisko, w jakim rośnie dziecko. Problem jąkania nasilają życie w pośpiechu, zaniedbywanie komunikacji na rzecz telewizora i komputera czy niewłaściwa reakcja na "zacinanie" dziecka, np. popędzanie czy poprawianie. więcej »
Migotanie przedsionków – nowa epidemia XXI wieku
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. Przytrafia się coraz większej liczbie ludzi. Obecnie cierpi na tę dolegliwość tak duża część populacji, że zaczyna się mówić o chorobie w kategoriach epidemii. Zagraża życiu, pojawia się coraz wcześniej. Zdarza się, że występuje nawet przed 40-tką. więcej »
Niedoceniane niebezpieczeństwo - zbyt szybkie tętno spoczynkowe
Przyspieszony do ponad 70 uderzeń na minutę spoczynkowy rytm serca u osób z chorobami wieńcowymi to - zdaniem specjalistów - jeden z niedocenianych dotąd czynników zwiększających u nich ryzyko wystąpienia zawału, udaru i innych powikłań. Również osoby uważające się za zdrowe, u których serce w stanie spoczynku bije powyżej 80 uderzeń na minutę, powinny przejść podstawowe badania - jest to bowiem czynnik mogący wskazywać np. na możliwość występowania nierozpoznanego wcześniej zwiększonego ciśnienia tętniczego lub niedokrwienia mięśnia sercowego. więcej »
Lekarze: nawet lampka wina może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku
Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. "Alkohol uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek inny narkotyk. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w ciąży i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód" - podkreśliła pediatra dr Anna Dobrzańska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". więcej »
Kawa w Polsce
Gorąca ja piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość. W opinii społecznej funkcjonuje wiele mitów i stwierdzeń dotyczących kawy; nawet tak sprzecznych jak wymienione powyżej. Niektóre z nich podkreślają szkodliwy wpływ napoju na nasze kości i wątrobę, inne zachwalają jego zbawienne działanie na zdolności poznawcze i koncentrację. więcej »
Profilaktyka raka szyjki macicy - program edukacyjny
W kilkuset szkołach na Mazowszu ruszył program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok" poświęcony profilaktyce raka szyjki macicy. Program, którego inauguracja odbyła się w Bibliotece Narodowej, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i nauczycieli. więcej »
Grypa to jedna z najbardziej kosztownych chorób
Grypa i schorzenia grypopodobne to jedne z najbardziej kosztownych chorób obciążających budżety państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Dlatego szczepienia przeciw tej chorobie chronią nie tylko przed powikłaniami ale pozwalają zaoszczędzić wielkie pieniądze - twierdzi dr Tomasz Kmiecik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi. więcej »