PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

PAN o przyszłości polskiej medycyny

Polska ma znaczące osiągnięcia w chirurgii, transplantologii, czy kardiologii, ale dalszy rozwój medycyny - która powinna być lokomotywą nauk - ogranicza brak jej systemowego finansowania - uznali uczestnicy sesji naukowej, która towarzyszyła Zgromadzeniu Ogólnemu PAN w Warszawie. więcej »

Zaprezentowano elektroniczny system dokumentacji medycznej

Działalność elektronicznego systemu dokumentacji medycznej wykorzystującego urządzenia mobilne zaprezentowano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Pilotażowy program sprawdzający funkcjonowanie systemu wprowadzono na trzech oddziałach wrocławskiej placówki. więcej »

Prof. Zieliński: spadła liczba zachorowań na grypę

W pierwszym tygodniu grudnia odnotowano spadek liczby zachorowań na grypę - poinformował PAP krajowy konsultant ds. epidemiologii, prof. Andrzej Zieliński z Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. więcej »

Za mało pediatrów i niewystarczająca profilaktyka

Zbyt mała liczba pediatrów, niedobory łóżek na oddziałach pediatrycznych oraz brak dobrej opieki profilaktycznej nad dziećmi uczęszczającymi do szkół i przedszkoli to zdaniem specjalistów z zakresu pediatrii główne problemy opieki medycznej nad dziećmi w Polsce. Specjaliści z zakresu pediatrii spotkali się we Wrocławiu na V Konferencji Federacji Specjalistycznych Towarzystw Pediatrycznych. więcej »

Dwie łódzkie uczelnie będą ze sobą współpracować

Dwie łódzkie uczelnie - Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny będą ze sobą współpracować. 8 grudnia podpisały porozumienie o współpracy naukowo-badawczej, którego głównym celem będzie pomoc w wprowadzeniu na rynek ciekawych projektów badawczych. więcej »

Sport lekarstwem przeciw agresji

Siedem województw uruchomi w 2010 roku projekty systemowe finansujące dodatkowe zajęcia sportowo-edukacyjne przeciwdziałające agresji wśród młodych ludzi w ramach programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród młodzieży". Łącznie ich koszt wyniesie ok. 50 mln zł. więcej »

Pierwszy w Bytomiu, drugi na Śląsku Reumatologiczny Gabinet Terapii Biologicznej

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, Na Oddziale Reumatologii kierowanym przez dr Marię Głowacką, 8 grudnia 2009 roku nastąpi uroczysta inauguracja jedenastego w Polsce Gabinetu Terapii Biologicznej. Będzie to już drugi Gabinet Terapii Biologicznej w tym rejonie. Pierwszy został uruchomiony w kwietniu tego roku w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach, na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Reumatologii, prowadzonym przez prof. Eugeniusza J. Kucharza. więcej »

Nowatorskie urządzenie do kontaktu ze sparaliżowanymi pacjentami

Nowatorską w kraju aparaturę pozwalającą na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi pacjentami, zaprezentowano 4 grudnia w Toruniu. Instalacja odczytuje ruch gałek ocznych i przetwarza te informacje na komunikaty głosowe. więcej »

W Polsce ok. 50-60 tys. osób choruje na stwardnienie rozsiane

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50-60 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Jest to najczęstsza neurologiczna przyczyna niepełnosprawności; szacunkowo co druga osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim ma SM. więcej »

Co trzeci krakowski nastolatek cierpi na depresję

Z badań prof. Jacka Bomby, wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii dzieci i młodzieży wynika, że aż jedna trzecia krakowskich nastolatków cierpi na depresję. Szacuje się, że cierpi na nią aż 28 proc. dziesięciolatków, 25 proc. trzynastolatków i 28 proc. siedemnastolatków - pisze "Dziennik Polski". więcej »

Powstanie Centrum Diagnostyki Nowotworów Dziedzicznych

Pierwsze w kraju Centrum Diagnostyki Leczenia Nowotworów Dziedzicznych powstanie w Szczecinie przy wsparciu z funduszy europejskich. 3 grudnia w Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie podpisano umowę na finansowanie przedsięwzięcia. więcej »

200 lat nauczania medycyny w Warszawie

Warszawski Uniwersytet Medyczny obchodzi 200-lecie nauczania medycyny w Warszawie. Przed siedzibą rektoratu uczelni odsłonięto z tej okazji pamiątkowy obelisk oraz zorganizowano sesję naukową. więcej »

80-lecie prof. Imielińskego - prekursora polskiej seksuologii

Prekursor polskiej seksuologii prof. Kazimierz Imieliński 6 grudnia obchodzi 80. rocznicę urodzin. To właśnie on, jako pierwszy w Polsce, uzyskał w 1963 r. tytuł specjalisty seksuologa, a w 1971 r. w Akademii Medycznej w Krakowie przeprowadził pierwszy przewód z seksuologii. więcej »

Szkolenie lekarzy to klucz do szybkiego wykrywania raka

Aby wcześniej wykrywać nowotwory i skuteczniej je leczyć, trzeba szkolić onkologicznie nie tylko lekarzy rodzinnych, ale także lekarzy innych specjalności, również stomatologów czy ortopedów - mówił dr Janusz Meder z Centrum Onkologii podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. więcej »

3 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W roku 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992) Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 3 grudnia Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Celem tej decyzji było zwrócenie uwagi na problematykę niepełnosprawności, zintensyfikowanie działań na rzecz wyrównywania szans oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. więcej »

REKLAMA
Przekaż