Seksuolog. 80-lecie prof. Imielińskego - prekursora polskiej seksuologii
Strona główna » Informator » Kraj » 80-lecie prof. Imielińskego - prekursora polskiej …

80-lecie prof. Imielińskego - prekursora polskiej seksuologii

INFORMATOR. Kraj

EKR

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 06-12-2009

Człowiek i seks
 
Prekursor polskiej seksuologii prof. Kazimierz Imieliński 6 grudnia obchodzi 80. rocznicę urodzin. To właśnie on, jako pierwszy w Polsce, uzyskał w 1963 r. tytuł specjalisty seksuologa, a w 1971 r. w Akademii Medycznej w Krakowie przeprowadził pierwszy przewód z seksuologii.

Prof. Imieliński urodził się w 1929 roku w Dąbrowie Górniczej, Przez wiele lat kierował Zakładem Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Był również organizatorem pierwszej polskiej akademickiej placówki seksuologicznej - Zakładu Seksuologii w krakowskiej AM.

W 1990 roku założył Polską Akademię Medycyny, która skupia głównie profesorów medycyny o zainteresowaniach humanistycznych, ale także filozofów, prawników, psychologów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych - autorytetów moralnych i naukowych. PAM ma humanizować postęp naukowy i techniczny w medycynie i integrować ją z naukami humanistycznymi i społecznymi.

W swojej działalności naukowej prowadził też badania z dziedziny psychologii zapachów i stosowania olejków eterycznych w terapii zaburzeń psychicznych.

Na liście licznych publikacji, których jest autorem lub współautorem znajdują się m.in.: "Życie intymne człowieka", "Medycyna seksualna", "Seksuologia kliniczna", "Seksuologia społeczna. Zagadnienia psychospołeczne", "Seksuologia biologiczna", "Przekleństwo Androgyne. Transseksualizm: mity i rzeczywistość", "Seksuologia - Mitologia, Historia, Kultura".

Za swoje dokonania w 2003 roku prof. Imieliński otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Jego działalność jest doceniania nie tylko w Polsce. W sumie jubilat ma tytuł doktora honoris causa 56 uczelni z ponad 20 państw na 4 kontynentach.

W 1996 roku otrzymał z rąk prezydenta Grecji Constantine Stefanopulosa Medal Hipokratesa za stworzenie nowego kierunku medycznego - medycyny uniwersalistycznej. Polega ona na łączeniu różnych metod medycyny - pochodzących z Zachodu specjalistycznych technik i tradycyjnych, Wschodnich metod leczenia. "Medycyna uniwersalistyczna wiąże się z uniwersalizmem - kierunkiem filozofii, traktującym różnice jako wartość, którą należy zachować w imię wyższego dobra"- wyjaśniał wówczas prof. Imieliński.

Z okazji 80. urodzin jubilata Polska Akademia Medycyny zorganizowała w piątek uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie.

EKR, 06-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe