Zawał serca. Co to jest zawał serca? Jak rozpoznać zawał serca? Jak leczy się zawał serca?
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Kardiologia » Ostre zespoły wieńcowe. Zawał serca

Ostre zespoły wieńcowe. Zawał serca

PORADNIK MEDYCZNY. KARDIOLOG

niezawal.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 05-05-2019

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Co to jest zawał serca?

Zawał serca to śmierć komórek mięśniowych serca, na skutek braku ich zaopatrzenia w krew. Gdy światło naczynia wieńcowego ulegnie zamknięciu przez blaszkę miażdżycową lub skrzeplinę, część mięśnia sercowego, do której naczynie doprowadzało krew, przestaje być odżywiana, a następnie obumiera.

Co to jest naczynie wieńcowe?

Naczynie wieńcowe to naczynie krwionośne, które doprowadza krew (a wraz z nią tlen i substancje odżywcze) do mięśnia sercowego. Wystarczy kilka godzin od zamknięcia tętnicy wieńcowej, żeby komórki mięśniowe, które były przez nią zaopatrywane, obumarły!!! Dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów jak najszybciej trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak rozpoznać zawał serca?

Serce jest bogato unerwione, dlatego w czasie zawału odczuwamy ból, najczęściej w klatce piersiowej, zwykle za mostkiem. Ból może promieniować, może mieć inną lokalizację: mogą boleć ramiona, ręce, plecy, szczęka, a niekiedy może to być ból w nadbrzuszu. Najczęściej jest piekący, nasila się przy wysiłku i towarzyszy mu uczucie lęku. Nie jest prawdą, że ból zawałowy musi być zlokalizowany w lewej połowie klatki piersiowej i że zawsze promieniuje do lewej ręki. Zdarza się, zwłaszcza u osób chorujących na cukrzycę, że nie odczuwają one typowego bólu wieńcowego, a zawał objawia się zasłabnięciem lub utratą przytomności. Pamiętaj ! Ból w klatce piersiowej powinien być dla Ciebie pierwszym sygnałem alarmowym do wezwania pogotowia ratunkowego (karetki).

Kto jest narażony na zawał serca?

Zawał serca to jedna z najcięższych postaci choroby wieńcowej (miażdżycy), czyli choroby, w której dochodzi do pogrubienia ścian tętnic wieńcowych i zmniejszenia przepływu krwi przez te naczynia. Choroba wieńcowa występuje częściej u osób, u których stwierdza się czynniki ryzyka miażdżycy:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • palenie papierosów,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • mała aktywność fizyczna,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • obciążenia rodzinne.
Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej wzrasta z wiekiem i zależy od płci. Zawały zdarzają się równie często u kobiet, jak i u mężczyzn, z tym zastrzeżeniem, że konkretną grupę wiekową mężczyzn można porównywać z kobietami o 10 lat starszymi. Do czasu menopauzy kobiety są mniej narażone na zawał serca. Na wiele spośród wymienionych czynników ryzyka możesz wpłynąć poprzez zmianę stylu życia, skuteczną farmakoterapię i aktywność fizyczną. Ma to ogromne znaczenie w zapobieganiu kolejnym zawałom serca!

Jak leczy się zawał serca?

Przezskórna angioplastyka wieńcowa. Jest to zabieg wykonywany przez kardiologa inwazyjnego w pracowni hemodynamicznej (pracowni kardiologii inwazyjnej). Polega na nakłuciu tętnicy w okolicy pachwiny bądź przedramienia i wprowadzeniu do tętnicy wieńcowej cewnika, poszerzeniu zwężonego miejsca, a następnie zaimplantowaniu stentu.

Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w naczyniu wieńcowym, tak aby uchronić komórki mięśnia sercowego przed śmiercią. Jest to najlepsza metoda leczenia u tych chorych, którzy nie mają do niej przeciwwskazań.

Leczenie fibrynolityczne (stosowane przy braku dostępności pracowni hemodynamicznej, we wczesnym okresie zawału i przy rozległym obszarze niedokrwionego mięśnia sercowego). Polega ono na dożylnym podaniu leku, który powoduje rozpuszczenie skrzepliny zamykającej światło naczynia.

Działanie leków fibrynolitycznych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem krwawień. W przypadku współistnienia niektórych chorób jest ono przeciwwskazane. Decyzję o takim leczeniu podejmuje kardiolog na podstawie oceny klinicznej, która obejmuje bilans korzyści i ryzyka.
Operacja pomostowania aortalno-wieńcowego (by-passy) jest stosowana w przypadku zmian w wielu naczyniach wieńcowych, w tym przy występowaniu zwężeń obejmujących początkowe odcinki dużych tętnic. Jest to operacja przeprowadzana przez kardiochirurga – zwykle związana z koniecznością przecięcia ścian klatki piersiowej – w trakcie której za pomocą naczyń własnych pacjenta tworzone są pomosty, które omijają zwężone miejsca w naczyniach wieńcowych i doprowadzają krew do komórek serca.

PAMIĘTAJ! Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym mniejsze będą skutki zawału serca! Nie zwlekaj! Jeśli zgłosiłeś się do lekarza po upływie 24 godzin od początku bólu zawałowego, może się zdarzyć, że w momencie badania nie odczuwasz już dolegliwości bólowych ani duszności oraz masz prawidłowe ciśnienie tętnicze. Jeśli lekarz kardiolog oceni Twój stan jako stabilny, po ocenie badania elektrokardiograficznego oraz wyników badania krwi może odstąpić od udrożnienia tętnicy wieńcowej.

Jakie są odległe konsekwencje zawału serca?

 • Zmniejszenie kurczliwości serca
W ciągu kilku tygodni od zawału obumarłe komórki mięśnia sercowego są zastępowane przez komórki tkanki łącznej. Powstaje blizna. Ten obszar mięśnia sercowego nie kurczy się i przez to Twoje serce jest osłabione. Nie pompuje krwi wystarczająco sprawnie, a to pogarsza krążenie w organizmie. U pacjenta pojawiają się objawy niewydolności krążenia:

  • duszność,
  • obrzęki kończyn,
  • osłabienie i pogorszenie tolerancji wysiłku.

Początkowo objawy występują tylko w czasie wysiłku, kiedy wzrasta zapotrzebowanie komórek na tlen i konieczny jest szybszy przepływ krwi.

 • Zaburzenia rytmu serca
Jeśli odczuwasz nierówne bicie serca, skontaktuj się z lekarzem kardiologiem. Niektóre zaburzenia rytmu serca mogą być groźne.
Jeśli przebyłeś zawał serca, najważniejsze, żeby nie dopuścić do kolejnego.

Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale w ramach akcji "Nie zawal! Wybierz życie". Konsultanci: Prof. dr hab. med. Janina Stępińska, Prof. UJ, dr. hab. med. Dariusz Dudek, Prof. dr. hab. n. med. Piotr Dylewicz, dr. med. Andrzej Depko, dr n. med. Agata Lewandowska, lek. med. Emilia Zaborowska, lek. med. Beata Bobrowska, lek. med. Maciej Bagieński

* * *
Profilaktyczne badania kardiologiczne (w tym badanie echokardiograficzne serca, tzw. echo serca) w Bydgoszczy można wykonać w Prywatnym Gabinecie Kardiologa, Bydgoszcz, ul. Cieszkowskiego 5/7. Lekarz specjalista kardiolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyka oraz leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego osób dorosłych. Więcej informacji na stronie Lekarz Kardiolog Bydgoszcz

niezawal.pl, 05-05-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć


Ostre zespoły wieńcowe (OZW). Zobacz film dla pacjentów z OZW.


10 reguł zdrowego treningu
 1. Miejsce – wszystkie miejsca są dobre do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jeśli masz jednak chore serce, staraj się nie ćwiczyć w samotności. Najlepiej wybieraj miejsca, w których w razie potrzeby uzyskasz szybką pomoc.
 2. Teren – jako miejsce ćwiczeń wybieraj teren w miarę płaski, o utwardzonym podłożu.
 3. Sprzęt – zdrowotne efekty treningu jedynie w małym stopniu zależą do tego, czy wybierasz marsz na świeżym powietrzu, czy też korzystasz ze skomplikowanego sprzętu treningowego.
 4. Strój – strój dobieraj do pogody. Pamiętaj o tym, że dobrze dobrany strój to lepszy komfort ćwiczeń i mniejsze ryzyko przegrzania lub wychłodzenia organizmu.
 5. Temperatura otoczenia – unikaj ćwiczeń w bardzo wysokiej (powyżej 28-30 stopni C) i bardzo niskiej (poniżej -5, -10 stopni C) temperaturze, ponieważ wpływa to niekorzystnie na krążenie wieńcowe.
 6. Wilgotność i nasłonecznienie – nie ćwicz w przypadku dużej wilgotności powietrza (utrudnia oddawanie ciepła z organizmu) i dużego nasłonecznienia (zwiększa ryzyko utraty wody i ważnych dla życia elektrolitów).
 7. Termin – ćwiczenia rozpoczynaj nie wcześniej niż 1,5 2 godziny po posiłku.
 8. Leki – przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze zażywaj zalecane leki.
 9. Rozgrzewka – początkowe kilka minut ćwiczeń przeznacz na rozgrzewkę. W tym czasie wykonuj delikatne ćwiczenia oddechowe i rozciągające oraz wolny marsz (unikaj gwałtownych ćwiczeń dynamicznych). Trening zakończ ćwiczeniami o podobnym charakterze. Pamiętaj, że im mniejszą masz sprawność fizyczną i im rzadziej ćwiczysz, tym dłuższa i bardziej wszechstronna musi być rozgrzewka.
 10. Samokontrola – przed ćwiczeniami, w trakcie ich wykonywania oraz kilka minut po zakończeniu kontroluj tętno. Możesz wykonać to palpacyjnie lub zaopatrzyć się w monitor częstotliwości rytmu serca. Jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, mierz także ciśnienie. Dostosowuj się także do innych zaleceń zespołu leczącego – nie przekraczaj dopuszczalnej intensywności i czasu trwania ćwiczeń. Monitorując tętno, pamiętaj o wyznaczonym przez lekarza i fizjoterapeutę tętnie treningowym. Nie zapominaj, że wiele leków kardiologicznych obniża wysiłkową częstotliwość rytmu serca i że nie możesz wykonywać ćwiczeń opracowanych dla młodych, zdrowych sportowców.
űródło: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale w ramach akcji "Nie zawal! Wybierz życie". www.niezawal.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe