Stres, magnez i choroby serca
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Kardiologia » Stres, magnez i choroby serca

Stres, magnez i choroby serca

PORADNIK MEDYCZNY. Kardiolog

dr hab. n. med. Haliny Sienkiewicz-Jarosz, prof. n. med. Przemysław Bieńkowski

zdrowemiasto.pl | dodane 20-02-2018

Fot. NCI
 
Magnez jest mikroelementem niezbędnym do życia. Nie zdajemy sobie sprawy, że pierwiastek ten jest zaangażowany w ponad 300 różnych reakcji biochemicznych przebiegających codziennie w naszym organizmie. Niedobory magnezu mogą objawiać się bardzo prozaicznie, jako skurcze mięśni łydek czy powiek oraz rzadziej w sposób bardziej niepokojący, jako zaburzenia rytmu serca. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że niedobory magnezu zwiększają podatność na stres i jego konsekwencje np. dla układu immunologicznego, układu krążenia oraz naszej psychiki.

Skąd stres w naszym życiu - to wiemy. Pracujemy zwykle więcej niż 8 godzin dziennie, nie mamy czasu na odpoczynek i nie wypracowujemy sposobów odreagowania. Sypiamy za krótko, często dlatego, że stres nie pozwala nam przestać myśleć o następnym dniu. Krótkotrwały stres pomaga zmobilizować organizm do intensywnego działania i jest potrzebny, jako trening radzenia sobie z zagrożeniami. Przewlekły, niemożliwy do uniknięcia stres, w przeciwieństwie do tego krótkotrwałego, jest cichym zabójcą. Długotrwały stres uruchamia wiele nieprawidłowych reakcji w naszym organizmie. Gruczoł nadnerczy produkuje nadmiar kortyzolu, który działając przewlekle zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego oraz powoduje niekorzystne zmiany w strukturach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i emocje. Nadmiar adrenaliny i noradrenaliny, które również są uwalniane pod wpływem stresu, poza oddziaływaniem na nasz układ sercowo-naczyniowy, powoduje przyspieszenie powstawania zmian miażdżycowych, a sama adrenalina może być źródłem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego uszkadzającego liczne komórki organizmu.

Konsekwencją przewlekłego stresu mogą być zatem choroby serca, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia psychiczne, gorsza odporność i przedwczesne starzenie się. Dzięki badaniom naukowym wiadomo, że niedobór magnezu w diecie, a w konsekwencji niedobór tego biopierwiastka w naszych komórkach może te zaburzenia pogłębiać.
W przypadku niedoboru magnezu, stres jeszcze silniej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, arytmii, a nawet nagłej śmierci z przyczyn kardiologicznych.

Skąd niedobory magnezu we współczesnej diecie? Zwykle wynikają one nie z niedostatecznej podaży, a raczej ze źle zbilansowanej diety bogatej w tłuszcze nasycone i fosforany. Dodatkowo, w stanach stresu nadmierne uwalnianie adrenaliny może nasilać niedobory magnezu poprzez nasilanie lipolizy i wiązanie magnezu przez uwalniane kwasy tłuszczowe. Pojawia się więc mechanizm „błędnego koła”: niedobór magnezu zwiększa podatność na stres, a stres zwiększa niedobór magnezu. Obniżaniu stężenia magnezu w komórkach, np. w komórkach mięśnia sercowego sprzyja też zakłócenie równowagi pomiędzy wapniem (Ca2+), a magnezem (Mg2+), na niekorzyść magnezu. Niskie wewnątrzkomórkowe stężenie magnezu oraz niższy wskaźnik Mg2+/Ca2+ w komórkach powoduje zwiększone uwalnianie czynników powodujących skurcz naczyń krwionośnych, zlepianie się płytek krwi i pobudzenie procesów krzepnięcia, a zatem sprzyja powstawaniu zmian zakrzepowych (zatykaniu się naczyń) i zatorowych - tj. odrywaniu się zakrzepów, które wędrują z prądem krwi i zatykają inne naczynia.

Stresu często ograniczyć nie możemy, jednak dbając o właściwy poziom magnezu w naszym organizmie możemy zmniejszać jego konsekwencje. Prawidłowy poziom magnezu pozwoli Ci przynajmniej częściowo:
  • ograniczyć niekorzystny wpływ stresu na układ krążenia,
  • zniwelować niekorzystny wpływ hormonów stresu na czynność serca, 
  • zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie wolnych rodników oraz 
  • poprawić wskaźnik magnez/wapń prowadzący do zwiększonego ryzyka nadkrzepliwości.

Na koniec ważna uwaga. Nie traktuj przyjmowania magnezu i witamin, jako podstawowego leczenia nawracających infekcji. Jeżeli niepokoi Cię fakt, że często chorujesz lub przechodzisz tzw. przeziębienia inaczej niż Twoje najbliższe otoczenie zasięgnij porady lekarza rodzinnego.

________________________________________
Literatura:
Durlach J, Bac P, Durlach V, Bara M, Guiet-Bara A. Neurotic, neuromuscular and autonomicnervous form of magnesiumimbalance. Magnes Res. 1997;10:169-95.
Rayssiguier Y, Libako P, Nowacki W, Rock E. Magnesium deficiency and metabolic syndrome: stress and inflammation may reflect calcium activation. Magnes Res. 2010;23:73-80.
Seelig MS. Consequences of magnesium deficiency on the enhancement of stress reactions; preventive and therapeutic implications (a review). J Am CollNutr. 1994;13:429-46.

dr hab. n. med. Haliny Sienkiewicz-Jarosz, prof. n. med. Przemysław Bieńkowski, 20-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe