Tajemnicza choroba w Ugandzie
Strona główna » Informator » Świat » Tajemnicza choroba w Ugandzie

Tajemnicza choroba w Ugandzie

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-12-2011

Fot. NCI
 
Osobliwa choroba, która skłania dotknięte nią osoby do kiwania głową w przód i w tył podczas posiłku dotknęła wielu mieszkańców północnej Ugandy - informuje "New Scientist".

Chorują głównie małe dzieci i nastolatkowie - podczas posiłku gwałtownie kiwają głową w przód i w tył. Choroba, mogąca być niezwykłą formą epilepsji prawdopodobnie ma związek z pasożytniczym nicieniem Onchocerca volvulus, odpowiedzialnym również za ślepotę rzeczną - onchocerkozę - powodującą utratę wzroku. Na ślepotę rzeczną cierpi około 18 milionów osób, przede wszystkim z Afryki.

Zachorowania związane z "kiwaniem się" odnotowano głównie w prowincjach Kitgum, Pader i Gulu. Tylko w Pader zmarło 66 dzieci i nastolatków. Pomiędzy sierpniem a połową grudnia rozpoznano ponad 1000 przypadków. Niemal wszyscy chorzy mieszkali w pobliżu rzeki, co także wskazuje na Onchocerca volvulus.

Związek nicienia z chorobą nie jest jednak jasny - w wielu miejscach, gdzie pasożyt ten występuje, nie ma wcale "kiwającej" choroby.

Jak na razie nie znaleziono skutecznego leku i choroba wciąż się szerzy - dotarła do prowincji Yumbe, graniczącej z najmłodszym państwem świata -Południowym Sudanem. Także w tym kraju pojawiły się już zachorowania. Władze Ugandy zaczęły stosować środki przeciwdrgawkowe, takie jak walproinian sodu do leczenia objawowego.

PAP, 29-12-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe