Strategie zagłodzenia nowotworu na śmierć
Strona główna » Informator » Świat » Strategie zagłodzenia nowotworu na śmierć

Strategie zagłodzenia nowotworu na śmierć

INFORMATOR. Świat

biomedical.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 06-08-2013

Fot. NCI
 
Miliardy komórek współpracują ze sobą tak, aby ciało ludzkie prawidłowo funkcjonowało. Nie są one wieczne – umierają, tak jak wszystko na tym świecie. Kiedy do tego dochodzi, bardzo szybko pojawia się nowa komórka, która zastępuje tą która umarła. Pozwala to narządom na pozostawanie w stanie aktywności przez cały czas.

Każda komórka jest więc zaprogramowana tak, aby się namnażać i aby umierać. Jednakże, kiedy komórki zostają zaatakowane, zaczynają czasami szybko namnażać się, co powoduje powstawanie guza.

Według oficjalnych statystyk, na całym świecie 25 mln ludzi każdego roku choruje na raka, a ponad 7 mln umiera z tego powodu.

Główne metody walki z rakiem to chemioterapia, chirurgia i radioterapia. Mimo postępów, techniki te zabijają także komórki zdrowe, z czym wiążą się ciężkie skutki uboczne. Naukowcy na całym świecie pracują więc nad technikami, które nie wiązałyby się ze śmiercią zdrowych komórek.

Wyjątkowo obiecujące wydają się badania nad metabolizmem komórek nowotworowych. W rzeczywistości, kiedy stają się złośliwe, komórki te zachowują się inaczej niż zdrowe. Identyfikacja elementów specyficznych dla komórek nowotworowych pozwoli na opracowanie mniej inwazyjnych terapii.

Komórki nowotworowe mają większe potrzeby żywieniowe niż inne. Ich namnażanie jest szybkie, więc potrzebują dużo składników odżywczych i tlenu. Prowokują więc powstawanie małych naczyń krwionośnych, które dostarczają im tego, czego potrzebują.

Ale to nie wystarczy i dlatego komórki rakowe są tak naprawdę stale głodne. Badacze z University of Southampton w UK odkryli strategię, którą posługują się komórki raka, aby walczyć z tymi niedogodnościami. Prace ukazały się w Cell.

Naukowcy zidentyfikowali proteinę zwaną EEF2K (ang. eukaryotic elongation factor-2 kinase), która aktywuje się, kiedy zaczyna brakować składników odżywczych. Proteina ta blokuje syntezę niektórych dróg komórkowych, co pozwala komórkom przeżyć okres głodu.

Badacze wykazali też, że komórki nowotworowe są w stanie pobudzić syntezę tej proteiny. Proteina EEF2K nie jest niezbędna komórkom zdrowym do przeżycia, ale dla komórek nowotworowych jej produkcja jest kwestią być czy nie być.

Jeden z autorów badania, Chris Proud, mówi: - Jeżeli uda nam się zablokować EEF2K, będziemy mogli zabijać komórki raka, nie czyniąc szkody komórkom zdrowym.

biomedical.pl, 06-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe