Skutki bezpośredniego uderzenia pioruna
Strona główna » Informator » Świat » Skutki bezpośredniego uderzenia pioruna

Skutki bezpośredniego uderzenia pioruna

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 20-08-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?

Piorun to naturalne zjawisko, odpowiadające gwałtownemu i silnemu wyładowaniu elektrostatycznemu, do którego dochodzi w trakcie burzy. Kiedy elektryczność akumuluje się między dwiema chmurami albo chmurą a ziemią, wytwarza się różnica potencjału między dwoma punktami. Przekłada się to na błyskawice, które widzimy i na grzmot, który słyszymy.

Dane Association Protection Foudre pokazują, iż we Francji każdego roku od 10 do 20 osób traci życie z powodu uderzenia piorunem: jedno wyładowanie może osiągnąć nawet 100 mln woltów.  Skutki uderzenia błyskawicy mogą być różne, w zależności od okoliczności.

Piorun jest ekstremalnie szybki i przekłada się na przejście prądu elektrycznego przez całe ciało z punktu wejścia do punktu wyjścia. Uderzenie może nas dotknąć pośrednio lub bezpośrednio.

Uderzenie bezpośrednie ma miejsce, kiedy ciało znajduje się na trasie pioruna. Jest to najniebezpieczniejsze uderzenie, ponieważ ciało narażone na silny prąd elektryczny doświadcza ciężkich uszkodzeń tam, gdzie przeszedł piorun.

W wyniku takiej brutalnej konfrontacji mogą ucierpieć wszystkie organy organizmu, włączając w to serce (zawał) i mózg (udar).

Jeżeli punkt wyjścia znajduje się na czaszce, cierpią nerwy, co może skutkować utratą wzroku i słuchu. Czasami ofiary tracą przytomność, albo wpadają w śpiączkę. Na poziomie skóry, piorun spowoduje oparzenia oraz pękanie naczyń krwionośnych.

Bezpośrednie uderzenie pioruna może spowodować natychmiastową śmierć. Jeżeli ofiara przeżyje, dożywotnio będzie doświadczać konsekwencji takiego wypadku: problemy oddechowe, problemy kardiologiczne, bóle mięśniowe.

Uszkodzenie mózgu może być nieodwracalne, przede wszystkim na poziomie pamięci. W najpoważniejszych przypadkach może pojawić się demencja.

sciencenews.pl, 20-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe