Skuteczność leczenia nadciśnienia można łatwo sprawdzić
Strona główna » Informator » Świat » Skuteczność leczenia nadciśnienia można łatwo spra…

Skuteczność leczenia nadciśnienia można łatwo sprawdzić

INFORMATOR. Świat

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-08-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Proste i niedrogie badanie krwi może pomóc w dobraniu odpowiedniej terapii nadciśnienia dla każdego pacjenta - informują naukowcy na łamach prac opublikowanych w piśmie "American Journal of Hypertension".

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Jest nieuleczalna i wymaga przyjmowania leków obniżających ciśnienie do końca życia, co pozwala zmniejszyć ryzyko udaru i zawału serca - dwóch wiodących przyczyn zgonów na świecie. Według statystyk około biliona ludzi choruje na nadciśnienie. Pomimo że aktualne wytyczne dotyczące leczenia sugerują, że wszystkie leki są równie skuteczne u wszystkich pacjentów, w rzeczywistości tylko połowa wszystkich chorych na nadciśnienie ma ciśnienie swojej krwi pod kontrolą.

Stephen Turner wraz z kolegami z Mayo Clinic and Foundation w Rochester wykazał, że badanie osocza pod kątem aktywności reniny - hormonu produkowanego przez nerki i regulującego ciśnienie krwi - jest skuteczną metodą pozwalającą wybrać sposób terapii nadciśnienia - leczenie pojedynczym lekiem lub wprowadzenie drugiego, kiedy pierwszy nie obniża ciśnienia do pożądanych wartości.

Michael Alderman wraz z kolegami z Albert Einstein College of Medicine odkrył z kolei, że u niektórych pacjentów leczonych na nadciśnienie dochodzi do wzrostu ciśnienia skurczowego (czyli pierwszego - górnego podczas pomiaru) oraz, że ten efekt uboczny występuje częściej kiedy leki hamujące aktywność reniny są podawane pacjentom z niskim poziomem tego hormonu.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że wytyczne dotyczące leczenia nadciśnienia powinny zostać zaktualizowane w oparciu o najnowszą wiedzę.

KDO, 23-08-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe