Problemy z pamięcią mogą się nasilić po pobycie w szpitalu
Strona główna » Informator » Świat » Problemy z pamięcią mogą się nasilić po pobycie w …

Problemy z pamięcią mogą się nasilić po pobycie w szpitalu

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Starsze osoby, mogą być narażone na pogorszenie problemów z pamięcią i myśleniem po pobycie w szpitalu – wynika z najnowszych badań, które publikuje internetowe wydanie pisma "Neurology”.

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 1,9 tys. mieszkańców Wietrznego Miasta, po 65. roku życia. Przez 12 lat, raz na trzy lata badano ich pod kątem zdolności pamięciowych i sprawności procesów myślowych. 71 proc. z nich było hospitalizowanych w okresie badań przynajmniej raz.

Wiadomo, że w miarę upływu czasu starsze osoby uzyskują nieco gorsze wyniki w testach sprawdzających sprawność intelektualną. Najnowsze badania wykazały, że po pierwszym pobycie w szpitalu pogarszała się ona w tempie ponaddwukrotnie szybszym, niż wcześniej oraz w porównaniu do rówieśników, którzy nie byli hospitalizowani.

W testach na pamięć długotrwałą (a dokładnie pamięć epizodyczną lub pamięć zdarzeń) wyniki spadały ponadtrzykrotnie szybciej po pierwszej hospitalizacji, a w złożonych testach oceniających tzw. funkcje wykonawcze (tj. zdolność do planowania i wykonywania czynności) – o 1,7 raza.

Negatywny wpływ hospitalizacji potwierdził się, nawet gdy w analizie uwzględniono inne czynniki mogące wpływać na pogorszenie sprawności intelektualnej, takie jak poważna choroba, dłuższy pobyt w szpitalu czy starszy wiek.

„Nasze badania są na czasie, gdyż populacja USA starzeje się w szybkim tempie, a naukowcy próbują identyfikować czynniki, które mogłyby ograniczyć problemy z pamięcią i myśleniem u starszych osób" – komentuje współautor pracy dr Robert S. Wilson. Jego zdaniem, zrozumienie związku między tymi problemami a czymś tak częstym w wieku podeszłym jak pobyt w szpitalu jest niezmiernie ważne.

Jak oceniają naukowcy, przyszłe badania nad tym zagadnieniem mogą pomóc w rozwoju strategii zapobiegających dolegliwościom zdrowotnym, które prowadzą do hospitalizacji osób starszych.

PAP, 23-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe