Pigułka na kaca wkrótce w aptekach?
Strona główna » Informator » Świat » Pigułka na kaca wkrótce w aptekach?

Pigułka na kaca wkrótce w aptekach?

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 21-08-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Kac to bóle głowy, wymioty i suchość w ustach. Czasami przechodzi szybko, czasami może trwać bardzo długo. Przyczyny tych problemów nie są jeszcze dobrze znane, choć wiemy, że aby im zapobiec, wystarczy po prostu nie pić za dużo. Wiemy też, że za kaca odpowiadają różne substancje: etanol, aldehyd octowy i molekuły od nich pochodne. Aktualne metody, które stosujemy na kaca, są mało skuteczne.

Badacze amerykańscy z University of California postanowili więc znaleźć w końcu prawdziwy lek na tę dolegliwość. Rezultaty ich prac zostały opublikowane w Nature Nanotchnology.

Naukowcy posłużyli się dwoma enzymami, które są naturalnie obecne w komórkach i które skutecznie eliminują alkohol.

Oksydaza alkoholowa może – jak wskazuje jej nazwa – utleniać alkohol. Jednak produkuje wodę utlenioną, która sama jest toksyczna. Na szczęście drugi enzym, katalaza, transformuje ten produkt w tlen i wodę, zapobiegając tragicznym skutkom.

Badacze amerykańscy wpadli więc na pomysł, aby połączyć te dwie proteiny w kapsułkach polimerowych. Kapsułki te chronią enzymy, ale pozwalają na przenikanie do nich alkoholu, stanowiąc w ten sposób miniwątrobę, rozkładającą alkohol.

Yungeng Lu, kierujący badaniem, mówi: - Tak jak produkty pokarmowe, enzymy wślizgują się do naszego przewodu pokarmowego. Kiedy łączymy je w kapsułce, sprawiamy, że są dalej wydajne.

Skuteczność swojego wynalazku badacze przetestowali na myszach. Gryzonie najpierw mogły się upić, a następnie poratowano je dobroczynnym koktajlem z enzymów. Okazało się, że myszy, które dostały nanokapsułki, doświadczyły szybszego spadku poziomu alkoholu we krwi, w porównaniu do gryzoni, które nie dostały enzymów.

Po 60 minutach terapii poziom ten był mniejszy o 15,8% w porównaniu z grupą kontrolną, po 90 min – o 26,1%, a po 180 minutach – o 34,7%. Natomiast u gryzoni, które spożyły kapsułki w tym samym momencie, co alkohol, poziom ten był aż o 36,8% mniejszy niż u myszy z grupy kontrolnej.

Badacze utrzymują teraz, iż ich koktajl któregoś dania będzie służył jako swoiste antidotum na kaca, dostępne w pastylkach w każdej aptece.

sciencenews.pl, 21-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe