Ćwiczenia mogą wywoływać orgazm u kobiet?
Strona główna » Informator » Świat » Ćwiczenia mogą wywoływać orgazm u kobiet?

Ćwiczenia mogą wywoływać orgazm u kobiet?

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-03-2012

Ryc. Jerzy Jaworowski
 
Ćwiczenia fizyczne, które angażują mięśnie brzucha mogą być źródłem przyjemności seksualnej dla kobiet, a nawet wywoływać u nich orgazm - potwierdzają najnowsze badania, które publikuje pismo „Sexual and Relationship Therapy”.

„Choć nasze odkrycie jest nowe, doniesienia na temat tego zjawiska, czasem określanego jako orgazm miednicowy, gdyż ma on związek z ćwiczeniami mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla – PAP), krążą w mediach od lat” – mówi Debby Herbenick z Wydziału Zdrowia, Edukacji Fizycznej i Rekreacji Uniwersytetu Indiany w Bloomington (stan Indiana). Ten aspekt seksualności kobiety był jednak przez wiele ostatnich dekad ignorowany przez naukowców, dodaje badaczka.

Jej zdaniem, najnowsza praca wskazuje, że orgazm nie musi być koniecznie zjawiskiem związanym z seksem, a badania te mogą pomóc w lepszym zrozumieniu procesów fizjologicznych leżących u podstaw przeżywania orgazmu przez kobiety.

Herbenick i jej koledzy przeprowadzili internetową ankietę wśród 124 kobiet, które przyznały się do przeżywania orgazmu związanego z ćwiczeniami fizycznymi oraz 246 pań, które doświadczyły przyjemności seksualnej związanej z aktywnością fizyczną. Około 40 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to ponad 10 razy. Badane były w wieku od 18 do 63 lat. Większość pozostawała w związku partnerskim lub miała męża, a ok. 69 proc. uznało się za heteroseksualne.

Ponad połowa pań, które doświadczyły orgazmu w trakcie ćwiczeń w ciągu ostatnich 90 dni stwierdziła, że były to ćwiczenia mięśni brzucha (głównie ćwiczenia na tzw. krześle kapitańskim). Inne powiązały go z podnoszeniem ciężarów (26,5 proc.), praktykowaniem jogi (20 proc.), jazdą na rowerze (ok. 16 proc.), bieganiem (nieco ponad 13 proc.) oraz chodzeniem i pieszymi wycieczkami (9,6 proc.).

Większość pań, które przeżyły orgazm związany z aktywnością fizyczną zapewniała, że nie miały w tym czasie fantazji seksualnych i nie myślały o nikim, kto je wówczas pociągał. Około 20 proc. pań przyznała, że nie była w stanie zachować kontroli nad tym doświadczeniem.

Naukowcy nie potrafią na razie wyjaśnić, jakie mechanizmy odpowiadają za związek między ćwiczeniami fizycznymi a przeżywaniem orgazmu lub przyjemności seksualnej u kobiet. Liczą, że uda im się to zrozumieć w przyszłości.

Jak ocenia Herbenick, możliwe, że tego typu ćwiczenia fizyczne mogą poprawić doznania seksualne kobiet. Jednak, na razie nie można mieć co do tego całkowitej pewności.

Badaczka uważa, że wyniki jej zespołu mogą pomóc kobietom doświadczającym orgazmu lub przyjemności seksualnej w trakcie ćwiczeń poczuć się bardziej normalnie. W badaniach nie ustalono wprawdzie jak częste jest to zjawisko, ale naukowcom potrzeba było tylko pięciu tygodni, by zwerbować do badań 370 kobiet. A to wskazuje, że nie jest ono takie rzadkie.

PAP, 20-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe