Niekorzystne interakcje osłabiają działanie nowych leków na nowotwory
Strona główna » Informator » Świat » Niekorzystne interakcje osłabiają działanie nowych…

Niekorzystne interakcje osłabiają działanie nowych leków na nowotwory

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-03-2012

Fot. NCI
 
Nowoczesne leki na nowotwory są coraz skuteczniejsze, ale chorzy często osłabiają ich działanie, gdyż bez porozumienia z onkologiem zażywają wchodzące z nimi w niekorzystne interakcje inne preparaty przepisywane przez lekarzy - ostrzega Medco Health Solutions.

Medco, firma zajmująca się gospodarką lekową, wykryła, że aż 43 proc. chorych przyjmujących imatinib, wyjątkowo skuteczny lek nowej generacji (stosowany m.in. w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej), zażywało dodatkowo inne środki pogarszającego jego działanie. 68 proc. chorych stosowało natomiast preparaty nasilające toksyczne działanie tego leku.

Reuters informuje, że podobne badania przeprowadzono na grupie chorych zażywających pazopanib stosowany w leczeniu raka nerki. Okazało się, aż 74 proc. z nich zażywało również inne leki nasilające jego toksyczność.

Wyniki badań, które przeprowadzono na 11,6 tys. pacjentów, zaprezentował przedstawiciel firmy Steve Bowlin na konferencji American Society for Clinical Pharmacology and Therapeutics, która odbyła się w Waszyngtonie. Specjalista podkreślił, że do niekorzystnych interakcji dochodzi u wielu chorych leczonych z powodu nowotworów, ponieważ lekarze podstawowej opieki nie konsultują się z onkologami.

Medco znalazło również interakcje innych leków z tej samej grupy tzw. inhibitorów kinaz tyrozynowych, takich jak nilotinib, sunitynib, sorafenib, erlotinib, dasatinibum oraz lapatinib.

Ustalono, że wchodzą one w niekorzystne reakcje z tzw. inhibitorami pompy protonowej (esomeprazolum i lansoprazole), steroidami, lekami nasercowymi nazywanymi blokerami kanałów wapniowych oraz z niektórymi antybiotykami (np. ciprofloksacyna) i lekami przeciwgrzybicznymi.

Dr. Milayna Subar z należącego do Medco Oncology Therapeutic Resource Center ocenia, że od 25 do 75 proc. chorych zażywających tego typu nowoczesne leki onkologiczne nie w pełni korzysta z ich możliwości terapeutycznych z powodu niekorzystnych interakcji z innymi farmaceutykami.

Z badań firmy wynika, że w kolizje z imatinibem najczęściej wchodzą inhibitory pompy protonowej stosowane w leczeniu wrzodów żołądka i refluksu. Zarówno osłabiają one jego działanie i nasilają jego szkodliwe działanie.

Pompy oraz steroidy osłabiają działanie erlotinibu wykorzystywanego .in. w leczeniu chorych na raka płuc, z kolei ciprofloksacyna nasila jego toksyczność.

Bowlin twierdzi, że wielu pacjentów przez dłuższy czas zażywało leki nowej generacji, stosowane w tzw. terapii celowanej, wraz z innymi preparatami. Na przykład inhibitory pompy protonowej były przyjmowane przez 30-40 proc. czasu trwania terapii przeciwnowotworowej.

PAP, 20-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe