Niezrozumienie ulotek dołączanych do leków odbija się na zdrowiu
Strona główna » Informator » Świat » Niezrozumienie ulotek dołączanych do leków odbija …

Niezrozumienie ulotek dołączanych do leków odbija się na zdrowiu

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-03-2012

Fot. NCI
 
Co trzeci brytyjski senior ma problemy ze zrozumieniem ulotek dołączanych do leków, przez co znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zgonu - wykazali naukowcy z University College London, których badania opublikowane zostały na łamach "British Medical Journal".

Słaba umiejętność czytania jest związana z szeregiem zagrożeń dla zdrowia, m.in. niewielką wiedzą na temat chorób przewlekłych, gorszym ogólnym zdrowiem fizycznym i psychicznym, ograniczonym stosowaniem środków zapobiegawczych czy częstszymi hospitalizacjami - podkreślają autorzy.

Większość z przeprowadzonych dotychczas badań na ten temat pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie problemowi postanowili przyjrzeć się naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Przeanalizowali oni dane dotyczące ponad 7,8 tys. osób po 52. roku życia, które uczestniczyły w szeroko zakrojonych badaniach ELSA (English Longitudinal Study of Ageing) w latach 2004-2005. Podczas testów sprawdzana była umiejętność zrozumienia pisemnej instrukcji przyjmowania aspiryny. Następnie do października 2009 roku zbierane były dane na temat umieralności.

Co trzecia badana osoba miała trudności z pełnym zrozumieniem tekstu zamieszczonego na ulotce. Osoby, które podczas testu uzyskały najniższe rezultaty były ponad dwukrotnie bardziej narażone na zgon w ciągu pięciu lat w porównaniu z osobami, które zdobyły najwięcej punktów.

Jak zauważają naukowcy, zależność utrzymywała się niezależnie od takich czynników, jak wiek, funkcje kognitywne czy historia wcześniejszych chorób.

PAP, 20-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe