Metoda pozwalająca mierzyć świadomość
Strona główna » Informator » Świat » Neurologia. Metoda pozwalająca mierzyć świadomość…

Neurologia. Metoda pozwalająca mierzyć świadomość

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 21-08-2013

Fot. NCI
 
Analiza reakcji mózgu przy pomocy impulsu magnetycznego pozwoli określić poziom świadomości pacjenta w śpiączce lub znajdującego się pod znieczuleniem. To wszystko dzięki badaczom amerykańskim i europejskim.

Śpiączka ma wiele różnych poziomów. Niektóre odznaczają się całkowitym brakiem świadomości, stanem prawie wegetatywnym, natomiast inne są mniej ciężkie, gdzie pacjent jest w stanie pośrednim: reaguje na bodźce zewnętrzne, ale nie jest w stanie się poruszyć czy rozmawiać.

Tradycyjnie, lekarze oceniają poziom śpiączki, sprawdzając zdolność pacjenta do odpowiedzi na bodźce z zewnątrz (proszą o otworzenie oczu czy o uściśnięcie ręki).

Metoda ta ma swoje ograniczenia, gdyż brak odpowiedzi niekoniecznie musi oznaczać, że pacjent jest nieświadomy – może być po prostu niewrażliwy na bodźce zewnętrzne, albo może nie rozumieć, o co jest proszony, lub też nie może się ruszać.

Nowa technika rozwiązuje te problemy: jest to zewnętrzne urządzenie magnetyczne, które wysyła silne impulsy do mózgu, a elektroencefalogram rejestruje bezpośrednio reakcje neuronów.

W zależności od typu zaobserwowanej reakcji, komputer oblicza wynik, który pozwala ocenić stan świadomości pacjenta. Technikę opisano w Science Translational Medicine.

Steven Laureys, specjalista od śpiączki i członek ekipy, która opracowała metodę, mówi: - Jest ona całkowicie obiektywna i nie zależy od zdolności sensorycznych i motorycznych pacjenta.

Innym ważnym aspektem jest to, że metoda ta opiera się na teorii świadomości, opracowanej kilka lat temu przez Włocha Giulio Tononi. Jest to teoria bardzo odważna i kontrowersyjna.

Zakłada, że świadomość jest związana ze zdolnością mózgu do integrowania wielkich ilości informacji. Są to dwa parametry: ilość informacji i poziom integracji, które naukowcy mierzą po wysłaniu impulsu magnetycznego poprzez puszkę czaszki do mózgu.

Czynniki te są obliczane i w trakcie pierwszych testów dały wyniki świadomości w przedziale 0,1 – 0,7. Urządzenie przetestowano najpierw na osobach śpiących i obudzonych, a następnie na pacjentach pod znieczuleniem, a w końcu na ludziach w śpiączce, których stan był dobrze znany.

Rezultaty były spójne. Osoby pod znieczuleniem, śpiące głęboko i w śpiączce wegetatywnej miały wynik niższy niż 0,3. Osoby obudzone miały wynik powyżej 0,5. Wynik między 0,3 i 0,5 określono jako stan częściowej świadomości.

sciencenews.pl, 21-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe