Mózg zniekształca symbole wiadomości elektronicznych?
Strona główna » Informator » Świat » Mózg zniekształca symbole wiadomości elektroniczny…

Mózg zniekształca symbole wiadomości elektronicznych?

INFORMATOR. Świat

Marcin Zatyka

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-12-2011

Fot. Photos8.com
 
Mózg nie potrafi odebrać wiernie tego, co chcemy przekazać za pomocą elektronicznych wiadomości tekstowych, bazujących na skrótach oraz symbolach - twierdzi prof. Michael Corballis.

Nowozelandzki neuropsycholog, który uczestniczył w odbywającym się w lizbońskim Instytucie Nauk Medycznych sympozjum na temat komunikacji międzyludzkiej, uważa, że mózg ma problemy w interpretacji wiadomości SMS oraz e-maili opartych na skrótach i symbolach.

„Powszechne przesyłanie takich komunikatów może prowadzić też do zmiany sposobu, w jaki mózg odbiera język mówiony oraz do modyfikacji własnej formy wypowiadania się” - powiedział prof. Corballis.

W trakcie swojego wykładu pt. „Początek języka” naukowiec stwierdził, że częste korzystanie z SMS oraz e-maili w komunikacji międzyludzkiej „powoli, lecz systematycznie” zaburza treść wypowiedzi ustnej.

„Internet i telefony komórkowe nie mogą przekazać wiadomości bazującej na skrótach i symbolach w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy dostarczyć ją drugiej stronie. Tymczasem podczas przekazu ustnego udaje nam się zachować wierniej komunikat, gdyż niedobory słownictwa uzupełnia mowa ciała” - przekonywał prof. Corballis.

Jego zdaniem, próby stworzenia w przyszłości wspólnego, uniwersalnego języka, bazującego na symbolach i skrótach, nigdy się nie powiodą.

„Wątpię, aby przy obecnym procesie modyfikacji i dywersyfikacji wśród 6000 języków świata powstała kiedyś jedna powszechna mowa dla całej ludzkości. Przecież nawet wspólne gesty i wyrazy twarzy nie zawsze odbierane są w identyczny sposób we wszystkich kręgach kulturowych” - zauważył uczony.

Prof. Michael Corballis jest emerytowanym wykładowcą uniwersytetu w nowozelandzkim Auckland. Pracę doktorską obronił na kanadyjskim Uniwersytecie McGill. Przez wiele lat był przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychologii.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Marcin Zatyka, 14-12-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe