Lek na nadciśnienie krwi związany z ryzykiem raka piersi
Strona główna » Informator » Świat » Lek na nadciśnienie krwi związany z ryzykiem raka …

Lek na nadciśnienie krwi związany z ryzykiem raka piersi

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 09-08-2013

Fot. NCI
 
Kobiety zażywające powszechny typ leku na nadciśnienie przez co najmniej 10 lat, są dwa razy bardziej zagrożone rakiem piersi niż kobiety, które nie biorą tego leku, według badania Fred Hutchinson Cancer Research Center w USA. Prace opublikowano w JAMA Internal Medicine.

Dr Christopher Li, kierujący tym badaniem, mówi: - Rezultaty te nie są definitywne, aby wprowadzać zmiany w zasadach przepisywania tych leków, tzw. blokerów kanałów wapniowych. Uważamy, że najważniejszą rzeczą jest, aby ludzie kontrolowali swoje nadciśnienie najlepiej, jak potrafią.

Tym bardziej że osoby z nadciśnieniem często próbują wielu leków w różnych dawkach, aby w końcu znaleźć ten, który jest dla nich najlepszy.

W USA w 2010 wystawiono blisko 98 mln recept na blokery kanałów wapniowych. Zażywa się je zazwyczaj dożywotnio. Leki te obejmują Norvasc (amlodipina) i Cardene (nicardipina) między innymi.

Dr Li przyjrzał się dwóm najpowszechniejszym typom raka piersi – nowotwór przewodowy i nowotwór zrazikowy.

Badanie objęło 905 kobiet w wieku od 55 do 74 lat, zdiagnozowanych z przewodowym rakiem sutka w okresie 2000 – 2008, 1 055 kobiet ze zrazikowym rakiem sutka oraz 891 pań zdrowych.

Blisko 40% uczestniczek każdej grupy zażywało lek na nadciśnienie; 25 kobiet z grupy raka przewodowego, 26 kobiet z grupy raka zrazikowego i 11 kobiet z grupy kontrolnej zażywało lek od ponad 10 lat.

Okazało się, że zażywanie blokerów kanałów wapniowych wiązało się z 2.4 – 2.6 razy większym ryzykiem zachorowania na raka.

Nie stwierdzono takiego powiązania dla innych leków na nadciśnienie, włączając w to beta-blokery i diuretyki.

Dr Li wyjaśnia: - Jest to tylko spekulacja, ale wydaje się, że blokery kanałów wapniowych wchodzą w interakcję z naturalnym mechanizmem samozniszczenia w chorych komórkach.

sciencenews.pl, 09-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe