Leczenie łuszczycy zapobiega zawałom i udarom
Strona główna » Informator » Świat » Leczenie łuszczycy zapobiega zawałom i udarom

Leczenie łuszczycy zapobiega zawałom i udarom

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-03-2012
Nowoczesna terapia stosowana w leczeniu łuszczycy łagodząc proces zapalny obniża ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu - informuje serwis "EurekAlert".

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba skóry i stawów, która dotyczy około 3 proc. populacji. U chorych częściej dochodzi do zawałów i udarów.

Pomiędzy majem roku 2009 a czerwcem 2011 naukowcy z Montreal Heart Institute obserwowali 30 pacjentów z umiarkowaną i ciężką łuszczycą oraz chorobą wieńcową lub wieloma czynnikami ryzyka. Badanych podzielono na dwie grupy - pierwszej podawano podskórnie lek nowej generacji - adalimumab, w drugiej stasowano tradycyjne maści i fototerapię lub nie podawano leków w ogóle. W każdej z grup badano objawy reakcji zapalnej w naczyniach (tętnice szyjne i aorta) za pomocą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET).

Jak się okazało, proces zapalny był znacznie słabszy u leczonych adalimumabem. Dużo bardziej spadł u nich również poziom białka C-reaktywnego (o 51 proc. w porównaniu z 2 proc. w grupie kontrolnej). Białko C- reaktywne znane jest ze związku z występowaniem zawałów i udarów.

Nowy lek był także dużo skuteczniejszy w leczeniu łuszczycy - zmiany skórne znacznie się zmniejszyły u 70 proc. pacjentów, wobec 20 proc. w grupie kontrolnej.

PAP, 20-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe