Komórki macierzyste szpiku kostnego przeznaczone specyficznie dla płytek krwi
Strona główna » Informator » Świat » Komórki macierzyste szpiku kostnego przeznaczone s…

Komórki macierzyste szpiku kostnego przeznaczone specyficznie dla płytek krwi

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 22-08-2013

Fot. NCI
 
Zespół badaczy angielskich właśnie udowodnił w badaniach przeprowadzonych na myszach, iż istnieją macierzyste komórki szpiku kostnego, które służą specjalnie do produkcji płytek krwi. Płytki, inaczej zwane też trombocytami, to element niezbędny naszej krwi i nam – dzięki nim krew w ogóle może krzepnąć i dochodzi do zabliźniania tkanek, a więc nie umieramy z powodu niekończących się krwotoków.

Trombocyty żyją zaledwie kilka dni (8 – 10), a więc dawstwo konkretnie tych elementów to proces złożony i mało korzystny. Jeżeli więc dzięki odkryciu Anglików będzie można je syntezować laboratoryjnie in vitro z komórek macierzystych, będzie to wielki krok do przodu i wielka ulga dla wielu chorych.

Badanie ukazało się w Nature.

Krew składa się z wielu elementów: białe krwinki, czerwone krwinki, płytki... Wszystkie pochodzą z komórek macierzystych w szpiku, które odnawiają naszą krew w tempie kilku milionów komórek na sekundę.

W przypadku płytek, po wielu niezbędnych etapach, w końcu jedna duża komórka uwalnia do krwi od 5 do 7 trombocytów. W rzeczywistości są to bowiem fragmenty komórek pozbawione jąder.

W przypadku krwawienia, płytki gromadzą się w pobliżu rany i przechwytują inne komórki, jak również molekuły włókniste, aby „zakorkować” ranę.

U chorych na raka często rezerwuar płytek krwi jest niebezpiecznie mały z powodu samej choroby lub ciężkiego leczenia. W konsekwencji u tych chorych możliwe są nadmierne krwotoki, grożące nawet zgonem w ciągu kilku tygodni po chemioterapii.

Zupełnie tak samo jak u chorych po przeszczepie szpiku, gdzie zasoby trombocytów potrzebują czasu, aby się odnowić. Pacjenci ci potrzebują transferu płytek, co jest niestety bardzo trudne.

Prof. Sten Eirik Jacobsen z Oxford University wyjaśnia: - Uważaliśmy do tej pory, iż istnieje tylko jeden typ komórek macierzystych krwi, które dają początek wszystkim komórkom krwi. Teraz zidentyfikowaliśmy nowy typ, którego główną funkcją jest produkcja trombocytów! Możemy więc rozważać opracowanie strategii pozwalających na usprawnienie produkcji tych elementów, albo in vitro w pojemniku, albo bezpośrednio w organizmie pacjenta, aby szybko odnowić ich zapasy.

Ale najpierw trzeba udowodnić, że komórki te istnieją też u człowieka i zrozumieć, co nimi steruje. W badaniu naukowcom udało się odbudować w 10% zasoby trombocytów u myszy, wstrzykując do ich organizmów zaledwie JEDNĄ komórkę macierzystą płytki.

sciencenews.pl, 22-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe