Indiański lek na ból zębów
Strona główna » Informator » Świat » Indiański lek na ból zębów

Indiański lek na ból zębów

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 21-03-2012
Roślinny lek stosowany od wieków przez amazońskich Indian jako środek przeciwbólowy okazał się bardzo skuteczny przy znieczulaniu zębów i dziąseł - informuje strona internetowa University of Cambridge.

Dr Francoise Barbira-Freedman, antropolog medyczny z Cambridge, natknęła się na ten tradycyjny lek prowadząc w latach 80. XX wieku badania w peruwiańskiej dżungli nad Amazonką. Właśnie w tym pozbawionym dentystów regionie rozbolał ją ząb mądrości.

Tubylcy z plemienia Keshwa Lamas zaproponowali swój sprawdzony lek uzyskiwany z rzadkiej rośliny Acmella oleracea. Okazał się tak skuteczny, że antropolożka szybko zapomniała o bólu. O samej roślinie przypomniała sobie dopiero 20 lat później. Uzyskawszy odpowiednie pozwolenie, przywiozła próbkę rośliny do swojej uczelni. Udało się tam wytworzyć żel, który okazał się skuteczny podczas dwóch faz badań klinicznych - może zastąpić zastrzyki i niesterydowe leki przeciwzapalne.

Doktor Barbira-Freedman zapewnia, że zyski z komercjalizacji tradycyjnego leku (czym zajmuje się firma Ampika Ltd) trafią do Indian i zostaną zainwestowane w edukację oraz program ochrony przyrody. Jeśli trzecia faza badań wypadnie pomyślnie, żel może trafić na rynek około roku 2014 lub 2015.

PAP, 21-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe