Brytyjski kosmolog Hawking wyraża poparcie dla prawa do godnej śmierci
Strona główna » Informator » Świat » Brytyjski kosmolog Hawking wyraża poparcie dla pra…

Brytyjski kosmolog Hawking wyraża poparcie dla prawa do godnej śmierci

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 23-09-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Brytyjski kosmolog Stephen Hawking wyraża poparcie dla ustanowienia prawa, które umożliwiałoby ludziom śmiertelnie chorym odebranie sobie życia, jeśli taka byłaby ich decyzja. Prawo to umożliwiałoby także udzielenie im pomocy w humanitarnym i pozwalającym zachować godność odejściu z tego świata.

U Hawkinga, przykutego do wózka inwalidzkiego od 21 roku życia, zdiagnozowano uraz neuronu ruchowego. Został wtedy poinformowany, że zostały mu 2 - 3 lata życia. Teraz ma 71 lat i jest jednym z najbardziej niezwykłych naukowców na świecie, najlepiej znanym dzięki swojej pracy na czarnymi dziurami. Jest też autorem światowego bestsellera Krótka historia czasu.

W tym tygodniu Hawking, wypowiadając się odnośnie pojawienia się filmu dokumentalnego o jego życiu, wyraził otwarcie swoje poparcie dla eutanazji, jednak tylko wtedy gdy takowa przeprowadzana jest z udziałem i za pełną zgodą osoby, której odbierane jest życie.

Wspomina dzień, w którym w ciężkim stanie został podłączony do sprzętu sztucznie podtrzymującego życie. Jego żona została postawiona przed wyborem: mogła zdecydować o wyłączeniu maszyn i pozwoleniu na odejście męża. Nie zdecydowała się jednak na to - wiedziała, że on tego nie chce.

- Uważam, że ludzie śmiertelnie chorzy, nękani przez nieopisany ból, powinni mieć możliwość zakończenia swojego życia, a ludzie im w tym pomagający nie powinni być obarczani odpowiedzialnością za tę śmierć - powiedział Hawking w wywiadzie dla BBC. - Niezbędne jednak są środki ostrożności, które dadzą pewność, że konkretna osoba na pewno pragnie zakończyć swoje życie, że nie jest przez nikogo przymuszana do tego i nie jest to czynione bez jej zgody. Tak jak miało to miejsce  w moim przypadku.

W Wielkiej Brytanii eutanazja jest nielegalna. W wielu krajach na świecie toczą się dyskusje i rozważane jest, czy można sprawić, aby ludzie, których życie stało się nieznośnym cierpieniem pozbawionym nadziei, mieli prawo zakończyć je w zgodzie z prawem i w jak najbardziej odpowiadający sobie sposób.

Ludzie popierający takie ,,prawo do śmierci” argumentują, że chorzy, którzy są w stanie podjąć świadomą decyzję, powinni mieć prawo do zakończenia swojego życia z godnością. Oponenci odpowiadają argumentem, że takie złagodzenie prawa postawi wiele osób w niepewnej i niebezpiecznej sytuacji.

Szwajcaria i kilka stanów w USA to miejsca, gdzie pewne formy eutanazji są legalne, lecz w bardzo precyzyjnie określonych okolicznościach.

Hawking, który był gościem w programach telewizyjnych, takich jak Star Trek czy The Simpsons, mówi, że jego aktywny i pełen energii umysł oraz poczucie humoru stały się jego sposobem na przetrwanie.

Hawking porozumiewa się za pomocą sensora mowy, który połączony jest z mięśniami jego policzków. Namawia każdego z wszelkiego rodzaju kalectwem, aby skupić się na tym, co możemy zrobić, zamiast żałować tego, czego nie możemy. Aktywność umysłowa jest przestrzenią, na której kalectwo nie musi stanowić żadnego utrudnienia.

- Wszystko jest w naszej głowie - mówią naukowcy pracujący na uniwersytecie w Cambridge.

Film dokumentalny Hawking, stworzony przez Vertigo Films, w Wielkiej Brytanii zostanie pokazany po 20 września.

sciencenews.pl, 23-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe