Analizy nowego wirusa ptasiej grypy przynoszą kolejne niepokojące wieści
Strona główna » Informator » Świat » Analizy nowego wirusa ptasiej grypy przynoszą kole…

Analizy nowego wirusa ptasiej grypy przynoszą kolejne niepokojące wieści

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 23-08-2013

Fot. NCI
 
Wirus H7N9, który pojawił się w Chinach w tym roku i jak do tej pory zabił 44 osoby i zaraził co najmniej 135 w Państwie Środka i na Tajwanie, ewoluował z ptaków wędrownych poprzez ptaki wodne do drobiu, a następnie przeskoczył na ludzi. Inne wirusy ptasiej grypy H7, krążące w przyrodzie, mogą pójść tą samą drogą, powodując kolejną epidemię, jak przestrzegają naukowcy z Hong Kong University.

Na tę chwilę nie wykryto innych szczepów H7 u ludzi, ale niektóre z nich są w stanie zarażać ssaki.

Dr Peter Horby, ekspert od grypy z Oxford University Clinical Research Unit w Hanoi w Wietnamie, mówi: - Odkrycie to przypomina nam, że nawet jeśli H7N9 nie wróci, to są inne szczepy ptasiej grypy, które mogą nam zagrażać.

W ostatnich tygodniach liczba infekcji wywołanych przez tego wirusa u ludzi znacząco spadła, dzięki zdecydowanym działaniom chińskich władz (między innymi zamknięcie targów żywym drobiem, które uznano za główne źródło zarażeń u ludzi).

Jednak wielu ekspertów od grypy uznaje, że liczba ta może znów znacząco wzrosnąć wraz z nadejściem w Państwie Środka zimniejszych pór roku.

Autorka najnowszego badania dr Maria Huachen Zhu i jej współpracownik Yi Guan przeprowadzili śledztwo w regionie Chin, gdzie pojawił się wirus. Udało im się przeprowadzić sekwencje genetyczne wielkiej liczby odkrytych w tym regionie wirusów.

Badanie opisano w Nature.

Naukowcy podsumowują, iż wirusy H7 prawdopodobnie przeskoczyły z kaczek na kurczaki przynajmniej dwukrotnie, przy dwóch sprzyjających temu okazjach. Następnie wymieszały się z wirusem H9N2, i stąd mamy odmianę H7N9.

Poza tym naukowcy odkryli inny wcześniej nieznany typ wirusa – H7N7, który pojawił się właśnie u chińskiego drobiu.

Testy laboratoryjne wykazały, iż nowy wirus z łatwością przeskakuje na fretki, czyli zwierzęcy model często służący naukowcom do badania grypy u ludzi. Oznacza to, że transmisja takiego wirusa na człowieka jest możliwa.

Ian Jones, ekspert wirusowy z University of Reading w Wielkiej Brytanii, uspokaja jednak: - Odkrycie innego wirusa H7 jest interesujące, ale opinia publiczna nie powinna się nim niepokoić. Wiemy już, że istnieje, a więc programy nadzorujące mogą go z łatwością wyeliminować i zapobiec ewentualnej epidemii u ludzi.

sciencenews.pl, 23-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe