Wstręt może wpływać na procesy pamięciowe?
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Wstręt może wpływać na procesy pamięciowe?

Wstręt może wpływać na procesy pamięciowe?

INFORMATOR. Rozmaitości

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Widok zdjęć przedstawiających okaleczenia ludzkiego ciała może powodować, że lepiej zapamiętujemy informacje. Studentki wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej sprawdziły, jak to, że odczuwamy wstręt, wpływa na procesy pamięciowe.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka SWPS Natalia Osica, badanie zrealizowano w marcu 2011 r. na grupie 66 studentów w wieku 19-25 lat. Przeprowadziły je Aleksandra Dufrat, Agata Jabłońska i Justyna Janus, studentki psychologii we wrocławskim wydziale SWPS, pod kierunkiem Jakuba Traczyka.

Młode badaczki postanowiły sprawdzić, czy odczuwanie wstrętu wywołanego dwoma różnymi specyficznymi bodźcami, spowoduje różnicę w poziomie zapamiętywania informacji. W pierwszej grupie eksperymentalnej badanym pokazano zdjęcia przedstawiające obrażenia ludzkiego ciała. W grupie drugiej badani oglądali zdjęcia obrazujące innego rodzaju bodźce wywołujące wstręt, tj. produkty przemiany materii, zanieczyszczenia, robactwo. Grupie kontrolnej wyświetlono zdjęcia neutralne. Następnie każda z grup wypełniała ten sam test sprawdzający pamięć.

Istotne różnice uzyskano między pierwszą a drugą grupą eksperymentalną. Najwyższy poziom zapamiętywania informacji wystąpił w grupie, w której badanym pokazano zdjęcia przedstawiające okaleczenia, natomiast najniższy poziom zapamiętywania wystąpił w grupie, w której badani zobaczyli innego rodzaju bodźce wywołujące wstręt.

Jak tłumaczą autorki, już z wcześniejszych badań prowadzonych w tym obszarze, wynika, iż bodźce przedstawiające okaleczenia ludzkiego ciała wywołują specyficzny rodzaj wstrętu, nie związany z efektem unikania, który zwyczajowo utożsamiany jest ze wstrętem. Zdaniem studentek ich badania mogą dowodzić, że wstręt przekłada się również na efektywność następujących później procesów pamięciowych.

Młode badaczki twierdzą, że wniosek płynący z eksperymentu może mieć zastosowanie w kampaniach społecznych przeciwko narkomanii czy na rzecz bezpieczeństwa na drodze. Dodają, że ich inspiracją były prace z obszaru neuronauki wskazujące na zróżnicowaną aktywność mózgu osób odczuwających wstręt w zależności od bodźca, który tę emocję wywoła.

"Otrzymane wyniki pokazują, że nie tylko znak wywołanej emocji, a więc to, czy ma ona charakter pozytywny czy negatywny, może wpływać na następujące po niej procesy pamięciowe. Istotne znaczenie może mieć sposób postrzegania źródeł tej emocji, w tym wypadku wstrętu" - uzupełnia Jakub Traczyk.

Projekt "Wpływ wstrętu na procesy pamięciowe" otrzymał nagrodę publiczności w I Konkursie Wrocławskich Badań Psychologicznych.

PAP, 08-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe