Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rozszerzają rekomendacje dotyczące leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą przedciążową
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicz…

Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rozszerzają rekomendacje dotyczące leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą przedciążową

INFORMATOR. Rozmaitości

Star

zdrowemiasto.pl / cukrzyca.info.pl | dodane 10-06-2009

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne / cukrzyca.info.pl
 
Jesienią ubiegłego roku najwybitniejsi polscy diabetolodzy, położnicy, anestezjolodzy i neonatolodzy spotkali się w Warszawie, aby omówić wspólną strategię i zasady opieki nad kobietami z cukrzycą, które chcą mieć dziecko. Spotkanie zaowocowało wymianą doświadczeń specjalistów z najważniejszych ośrodków medycznych w Polsce i sformułowaniem wniosków stanowiących podstawę do wprowadzenia spójnych zapisów w wytycznych poszczególnych towarzystw medycznych. W wyniku debaty pierwsze zmiany i modyfikacje wprowadzone zostały już w rokrocznie nowelizowanych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Debata „Doskonalenie systemu opieki nad ciężarną z cukrzycą: leczenie wielodyscyplinarne”, która zorganizowana została w październiku 2008 roku z inicjatywy wybitnego polskiego diabetologa prof. Jacka Sieradzkiego, miała na celu uzyskanie konsensusu wokół problemów ciąży u kobiet z cukrzycą, zmniejszenia potencjalnego ryzyka komplikacji, zorganizowania opieki nad przyszłą matką na najwyższym poziomie medycznym. Debatę można nazwać pionierską, nie tylko w skali polskiej, ale i na świecie. Postawiła ona problem prowadzenia ciąży i połogu kobiet chorych na cukrzycę w centrum zainteresowania kilku specjalności medycznych i uświadomiła konieczność opracowania standardów postępowania z ciążą kobiety-diabetyka, by stworzyć jej szansę urodzenia zdrowego dziecka, zarazem bez negatywnych konsekwencji dla własnego zdrowia.

Naukowcy zaproponowali rozwiązania dotyczące sprawnie funkcjonującego systemu zespołowej opieki nad ciężarną, stworzenia jednorodnego standardu postępowania terapeutycznego i zapisania go w wytycznych poszczególnych towarzystw medycznych. Omówili zasady współpracy specjalistów zaangażowanych w proces opieki nad ciężarną i szczegółowe procedury wdrażania terapii ciągłym podskórnym wlewem insuliny przy użyciu osobistej pompy w okresie planowania i przebiegu ciąży. Przypomnieli również wielką rolę Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dostępie do tej formy insulinoterapii. Dzięki wsparciu Fundacji WOŚP wypożyczane są pompy, już na okres planowania ciąży a w programie bierze udział kilkanaście ośrodków z całej Polski.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne już dawniej wpisały zalecenia pozostawanie kobiety ciężarnej z cukrzycą i jej dziecka pod opieką wyspecjalizowanego zespołu diabetologiczno-położniczego, w składzie: diabetolog, ginekolog-położnik, neonatolog, pielęgniarka edukacyjna, dietetyk. Teraz rekomendacje wynikłe z debaty mają pomóc wdrożyć tę współpracę jak najszerzej w życie w całej Polsce.
Wnioski z debaty znalazły swoje odzwierciedlenie w najnowszej nowelizacji zaleceń PTD na rok 2009. Wprowadzono w nich modyfikacje do istniejących zapisów oraz kilka nowych dotyczących usprawnienia opieki nad ciężarną z cukrzycą, a wynikłych ze zgłoszonych postulatów lekarzy - leczenia samej cukrzycy, postępowania położniczego, anestezjologicznego w okresie porodu (drogami natury lub przez cesarskie cięcie), postępowania neonatologicznego. W rekomendacjach na rok bieżący bardziej rozbudowano leczenie pompami osobistymi, sformułowano zasady wprowadzania ich do insulinoterapii w połączeniu z edukacją pacjentki i możliwość, w niektórych przypadkach, nieodpinania pompy na czas porodu. W zakresie nadzoru nad płodem bardziej niż dotąd szczegółowo określono częstość wykonywania badań ultrasonograficznych i kardiotokograficznych u płodu. Rozszerzono anestezjologiczne monitorowanie pacjentki pod kątem poziomu glikemii oraz elektrolitów. Całkiem nowy rozdział omawia problemy neonatologiczne, zasady kontroli stanu noworodka, postępowanie przy jego niedocukrzeniu (natychmiastowe karmienie pokarmem matki).

Najnowsze zalecenia PTD to kolejny krok w kierunku ujednolicenia i rozpowszechniania standartów postępowania terapeutycznego z kobietami ciężarnymi chorymi na cukrzycę. Należy jednak pamiętać, że wiedza na temat prawidłowej opieki powinna dotyczyć na równi środowisk lekarskich, jak i samych kobiet, chcących urodzić zdrowe dziecko. Dlatego podstawą działań mających zmniejszyć komplikacje zdrowotne u przyszłych matek i ich dzieci jest odpowiednia edukacja na temat wyrównania cukrzycy w okresie planowania ciąży oraz w trakcie jej przebiegu.

Szczegóły nowych zaleceń dostępne są na stronie PTD:
http://www.cukrzyca.info.pl/pt/standardy/article/1153/chapter_1.html

Star, 10-06-2009, zdrowemiasto.pl / cukrzyca.info.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe