Mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi?
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi?…

Mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi?

INFORMATOR. Rozmaitości

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-01-2012

Fot. PAP / naukawpolsce.pl
 
Mężczyźni zależni finansowo od kobiet są mniej szczęśliwi, natomiast dla kobiet zależność finansowa nie jest istotna dla szczęścia - wynika z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Studentki SWPS - Roksana Pałucka i Kamila Rykaczewska - pod kierunkiem dr Joanny Roszak przeanalizowały, jak oceniana jest satysfakcja życiowa osób zależnych i niezależnych finansowo w związku. O badaniach poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni, Natalia Osica.

Badanie pokazało, że choć stereotyp "kobiecości" ulega przemianom, to "męskość" jest ciągle ujmowana raczej tradycyjnie. Wyniki zrealizowanego eksperymentu z jednej strony potwierdzają utrwalony kulturowo schemat postrzegania mężczyzn w społeczeństwie - jako osób utrzymujących rodzinę i dom, a z drugiej - pokazują przemiany zachodzące w sposobie myślenia o kobietach.

W eksperymencie przedstawiano badanym historyjki o osobie zależnej lub niezależnej finansowo od swojej drugiej połówki i proszono o ocenę życiowej satysfakcji prezentowanych postaci. Badaczki przyjęły, że wyrazem akceptacji dla danego stylu życia, może być przyznawanie przez osoby badane wyższej oceny. Podczas eksperymentu panie dokonywały oceny kobiet, zaś panowie - mężczyzn.

Zdaniem badanych mężczyźni niezależni finansowo od swojej partnerki są dużo bardziej zadowoleni z życia niż ich koledzy, którzy muszą liczyć na materialne wsparcie kobiety.

Z kolei w odpowiedziach respondentek nie było wyraźnych różnic w ocenie kobiet zależnych i niezależnych finansowo. Zatem według badanych kobiet, poziom zadowolenia z życia może być u pań wysoki niezależnie od tego, w którą z tych dwóch opcji się wpisują.

Dr Joanna Roszak, psycholożka społeczna z SWPS, kierowniczka badania, twierdzi, że wyniki te mogą pośrednio świadczyć o wolniejszych przemianach stereotypu "męskości" wśród przebadanych mężczyzn. Postrzeganie "męskości" w sposób tradycyjny przełożyło się prawdopodobnie na niską ocenę zadowolenia z życia mężczyzn zależnych finansowo od swoich partnerek.

Zdaniem Roszak uzyskane rezultaty mogą też świadczyć o rozszerzeniu stereotypu "kobiecości", w ramach którego zarówno kobieta tradycyjna, jak i ta niestereotypowa, otrzymały, w ocenie respondentek, równe szanse na bycie zadowolonymi z życia.

Badanie wykazało też, że im bardziej egalitarne podejście do ról płciowych mają osoby badane, tym wyższa jest ich ocena satysfakcji życiowej osób niewpisujących się tradycyjne role społeczne.

Eksperyment zrealizowano w grudniu 2010 r. w grupie 80 studentek i studentów. Wyniki badań ukażą się wiosną 2012 roku w książce "Podróże między kobiecością a męskością".

PAP, 18-01-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe