Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka...
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka…

Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka „wespół – zespół”.

INFORMATOR. Rozmaitości

Nycomed

zdrowemiasto.pl | dodane 20-05-2008

Akcja wokalna dla chorych na astmę i sympatyków - CO TCHU. Konkurs wokalny w ramach CO TCHU przeznaczony jest wyłącznie dla osób chorych na astmę, natomiast warsztaty wokalne są otwarte dla wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 7 czerwca br. w Gdańsku, podczas Pikniku Zdrowia Akademii Medycznej. Kolejne warsztaty planowane są podczas wakacji. Inicjatorem akcji CO TCHU jest firma Nycomed, a patronem i „dobrym duchem” Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. Więcej informacji na www.serwisonoff.pl.
 
Natomiast, działania niepożądane - objawy ze strony gardła przy dłuższym stosowaniu leków są najczęściej związane z miejscowym działaniem steroidów wziewnych (leków przeciwzapalnych). Może być to pozorne zapalenie gardła, ból, podrażnienie, chrypka, a nawet pleśniawki. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych objawów – po inhalacji zaleca się płukanie jamy ustnej i gardła wodą, umycie zębów lub wypicie szklanki herbaty. Nie wszyscy jednak przestrzegają tych zaleceń, a u niektórych osób są one nieskuteczne. Dlatego, lek powodujący dolegliwości można zamienić na preparat, który nie jest aktywny w jamie ustnej. Wtedy objawy ze strony gardła ustępują i nie nawracają. Błędem jest samodzielne odstawianie leków – grozi to nawrotem choroby.

Odległe w czasie skutki leczenia astmy steroidami też budzą niepokój u dużej części chorych, właśnie, dlatego, że astma jest chorobą przewlekłą i należy te leki stosować przez całe życie. Najlepszym sposobem uniknięcia większości „niekorzystnych” skutków leczenia astmy, jest dokładne stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeśli przyjmuje się leki regularnie – ich dawki są zwykle bardzo małe i bezpieczne. Znacznie groźniejsze jest leczenie nieregularne – wtedy w trakcie nasileń choroby trzeba stosować dawki większe, przy których ryzyko działań niepożądanych jest większe. Leki stosowane w leczeniu astmy są coraz nowocześniejsze i bezpieczniejsze. Jest już dostępny steroid wziewny działający jedynie w układzie oddechowym, który jest bardzo dobrze tolerowany przez gardło, i który nie wpływa na czynność hormonalną organizmu pacjenta, a jego potencjalne, odległe w czasie działania uboczne są porównywalne do placebo.

Czy chory na astmę musi brać leki do końca życia?
TAK. Astma jest chorobą przewlekłą i choć czasem może wejść w tzw. okres bezobjawowy, to zwykle należy stosować minimum jeden lek zapobiegający nawrotowi stanu zapalnego. Najnowocześniejsze leki zapobiegawcze można stosować tylko 1 raz dziennie. Zawsze natomiast, trzeba mieć przy sobie lek przeciw duszności – nawet, gdy nie jest on regularnie stosowany – na wypadek niespodziewanego napadu astmy.

Nycomed, 20-05-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe