Populacja makrelowatych zmniejszyła się w ostatnim półwieczu o 60 proc.
Strona główna » Informator » Eko » Populacja makrelowatych zmniejszyła się w ostatnim…

Populacja makrelowatych zmniejszyła się w ostatnim półwieczu o 60 proc.

INFORMATOR. Eko

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-02-2012

Fot. Photos8.com
 
Liczba ryb z rodziny makrelowatych uległa w ciągu ostatnich 50 lat zmniejszeniu o ponad 60 proc. Największe straty notowane są w przypadku tuńczyka błękitnopłetwego, którego populacja uległa 80-procentowej redukcji - wynika ze studium zespołu badawczego z uniwersytetu w La Corunie.

W trakcie trwających kilka lat badań uczeni porównywali wielkość populacji ryb makrelowatych występujących w basenach morskich na całym świecie. Punktem wyjścia, w analizach wspartych przez kanadyjski uniwersytet Frasera, był rok 1961.

„Główną przyczyną drastycznego spadku makrelowatych jest rabunkowa polityka połowów służących celom handlowym. W ostatnich pięciu dekadach eksploatowano tę rodzinę ryb dochodząc do granic poziomu jej odnawialności”, poinformowała prof. Maria Jose Juan-Jorda, koordynatorka projektu badawczego.

Zdaniem naukowców, gatunkami najbardziej zagrożonymi wyginięciem są obecnie tuńczyki występujące w zimnych wodach oceanicznych, w szczególności thunnus thynnus, znany jako tuńczyk błękitnopłetwy. „Jego populacja spadła w ostatnim półwieczu o 80 proc. Znaczne ubytki zaobserwowaliśmy także w przypadku makreli kawala”, ujawnił prof. Juan Freire z uniwersytetu w La Corunie.

Według uczonych, jedną z przyczyn drastycznego zmniejszenia populacji makrelowatych była również przesadna koncentracja organizacji ekologicznych na ochronie kilku gatunków najbardziej cenionych w handlu, z pominięciem innych ryb.

Makrelowate są rodziną morskich ryb okoniokształtnych, które występują w basenach strefy tropikalnej, subtropikalnej oraz umiarkowanej. Ryby te są cenione ze względu na swoje walory smakowe. Do rodziny makrelowatych zaliczają się m.in. tuńczyk smukły, tuńczyk błękitnopłetwy, makrela królewska, makrela atlantycka oraz pelamida.

PAP, 17-02-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe