Polacy mówią TAK ekologii
Strona główna » Informator » Eko » Polacy mówią TAK ekologii

Polacy mówią TAK ekologii

INFORMATOR. Eko

Łukasz Kujawa

zdrowemiasto.pl | dodane 28-11-2012

Fot. NCI
 
Naturalny styl życia i moda na ekologię stają się w Polsce faktem. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Banku Ochrony Środowiska blisko trzy czwarte Polaków uważa, że ich zachowanie może mieć wpływ na środowisko. Nie dziwi więc, że z roku na rok coraz więcej osób segreguje śmieci, używa biodegradowalnych toreb, czy wybiera komunikację miejską zamiast samochodu. Wyniki badań zostały przedstawione podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.

Eko na co dzień


Badania ekologicznych postaw Polaków zlecone przez Bank Ochrony Środowiska pokazują, że coraz większą uwagę poświęcamy ochronie środowiska. Niemal połowa z nas stosuje w swoich domach nowoczesne, szczelne okna i korzysta ze sprzętu AGD klasy A+, który zużywa od 25 do nawet 60 proc. mniej energii niż sprzęt niższej klasy energetycznej. 49 proc. badanych osób przyznaje, że wybiera ekotorby zamiast plastikowych reklamówek. To o 8 proc. więcej niż w roku 2011. Chętniej segregujemy też odpady – regularnie robi to obecnie 69 proc. Polaków. Stopniowo odchodzimy też od przetworzonej żywności i wolimy jeść dania, które sami przygotowaliśmy – najlepiej z warzyw i owoców wyhodowanych bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie BOŚ Banku ekologiczną żywność kupuje już 12 proc. Polaków.

Rowerem do pracy


Ekologia na co dzień wyraża się także w tym, z jakich środków transportu korzystamy. Najbardziej przyjazne środowisku są rowery. Do pracy dojeżdża nimi 17 proc. badanych, podczas gdy przed rokiem było to 12 procent. Ogromny skok widać jednak w wyborze komunikacji miejskiej jako środka transportu ograniczającego emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na tramwaj czy metro decyduje się obecnie 24 proc. Polaków podczas, gdy w roku 2011 taki wybór deklarowało tylko 13 procent respondentów, czyli blisko połowa mniej.
   
Budujemy coraz bardziej EKO

Polacy coraz liczniej decydują się też na ekologiczne inwestycje. Niezmienną popularnością cieszą się kredyty z dotacją udzielane na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Niewątpliwie jednym z powodów zainteresowania tym programem jest wysokość dopłat przyznawanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mogą one sięgać nawet 45 proc. wartości całego przedsięwzięcia.

Poza wspomnianym Słonecznym EkoKredytem osoby zainteresowane energetyką odnawialną mogą skorzystać z Ekologicznego kredytu hipotecznego. Produkt przeznaczony jest na budowę, remont lub modernizację domu czy mieszkania o określonym standardzie energetycznym, a jego specjalna marża może zostać obniżona nawet do jednego procenta.

Inną możliwością jest Kredyt z Klimatem adresowany do osób i przedsiębiorstw planujących przeprowadzenie termomodernizacji budynku, w tym instalację kolektora, pompy ciepła, kotła na biomasę. Wśród jego atutów warto wymienić długi okres kredytowania, a także możliwość wyboru waluty kredytu.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wprowadzona w tym roku EKO Pożyczka przeznaczona zwłaszcza na kupno i montaż ekologicznych artykułów budowlanych. Oprocentowanie kredytu może być nawet dwukrotnie niższe od standardowej oferty. EKO Pożyczka skierowana jest do osób zainteresowanych m.in. zakupem termoizolacyjnych okien i drzwi, pokryć dachowych o naturalnym pochodzeniu czy ekoarmatury. W wyniku dużego zainteresowania ze strony klientów BOŚ zdecydował się wydłużyć listę celów możliwych do zrealizowania, dzięki czemu z EKO Pożyczki można skorzystać również w przypadku kupna ekologicznego sprzętu AGD, samochodowych instalacji LPG, a nawet rowerów.

Wielkopolska jest EKO

Dużą popularnością cieszą się też kredyty przygotowywane przez Bank Ochrony Środowiska wspólnie z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie finansowe WFOŚiGW przyczynia się do znacznej obniżki ich oprocentowania względem standardowej, bankowej oferty. W ciągu trzech kwartałów 2012 r. sięgający po nie klienci finansowali najczęściej zakup i montaż pomp ciepła, termomodernizację budynków oraz budowę oczyszczalni ścieków. Łączna wartość kredytów udzielonych tylko na te trzy rodzaje inwestycji stanowiła aż 60 proc. środków, jakie BOŚ rozdysponował wspólnie z WFOŚiGW do końca września.

Wspólna oferta Banku Ochrony Środowiska i WFOŚiGW jest popularna na terenie Wielkopolski. Pod względem wartości udzielonych kredytów region ten zajmuje w tej kategorii trzecie miejsce w Polsce. Po trzech kwartałach 2012 r., kredytobiorcy otrzymali już 11 milionów złotych. Zostały one przeznaczone przede wszystkim na modernizacje kotłowni i przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Łączna wartość proekologicznych kredytów udzielonych od stycznia do końca września na terenie Wielkopolski wyniosła niemal 58 mln zł. Ponad połowę tej kwoty stanowią przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej, natomiast jedna piąta przeznaczona została na projekty związane z zakupem i montażem odnawialnych źródeł energii.

Łukasz Kujawa, 28-11-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe