Inwazja meduz w morzach Unii spowodowana przełowieniem
Strona główna » Informator » Eko » Inwazja meduz w morzach Unii spowodowana przełowie…

Inwazja meduz w morzach Unii spowodowana przełowieniem

INFORMATOR. Eko

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-08-2011

Źródło: OCEAN2012
 
Eksperci z organizacji pozarządowych ostrzegają, że przełowienie stad ryb w morzach Unii Europejskiej prowadzi do plagi meduz, które mogą spowodować poparzenia, w przypadku niektórych gatunków śmiertelne. "Chcemy przykuć uwagę opinii publicznej do tego, jak problem przełowienia wpływa na nas" - powiedziała Justyna Niewolewska, koordynatorka działań koalicji OCEAN2012 w Polsce. Celem koalicji jest doprowadzenie do skutecznej reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Oznacza to zlikwidowanie przełowienia stad ryb, które powoduje zmianę ekosystemu na zdominowany przez meduzy.

Przełowienie stad oznacza zbliżenie się zasobów ryb do granicy ryzyka, oznaczającej zagrożenie dla przyszłej reprodukcji stad. W morzach Unii Europejskiej średnio 63 proc. stad ryb zbadanych w roku 2011 było przełowionych. Na świecie wskaźnik ten wynosi średnio 28 proc. Szacuje się, że w Morzu Śródziemnym problem przełowienia dotyczy aż 82 proc. stad. Według naukowców przełowienie powoduje geometryczny wzrost ilości meduz w morzach.

Problem przełowienia dotyczy także Bałtyku. Do tej pory nie zaobserwowano znacznego zwiększenia populacji bałtyckich meduz, jednak nie oznacza to, że problem nie istnieje. Najczęściej występujące w Bałtyku meduzy, takie jak chełbie modre, nie parzą. W Morzu Śródziemnym lub Czarnym parzące meduzy są spotykane dość często, pojedynczo lub w grupach, a czasem w olbrzymich stadach, rozciągających się nawet na kilka kilometrów.

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z meduzami, ponieważ grozi to poparzeniem, które może okazać się niezwykle niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Najczęściej nie jesteśmy w stanie ocenić tego, jak daleko sięgają przezroczyste parzydełka meduzy i czy dany osobnik nas poparzy. "Jeśli jakaś meduza jest jaskrawo ubarwiona, na czerwono, pomarańczowo lub fioletowo, to jest wielce prawdopodobne, że jest parząca" - mówi Justyna Niewolewska.

Poparzenie przez meduzę wywołuje ból podobny do odczuwanego przy użądleniu przez owady, który może utrzymywać się ponad tydzień. W wypadku poparzenia należy natychmiast udać się do ratownika, który powinien mieć przy sobie maść łagodzącą ból. Jeśli ratownik nie jest obecny na plaży, należy udać się do apteki, gdzie farmaceuta poleci nam odpowiedni środek dostępny bez recepty.

O pladze meduz mówi się, gdy pojawiają się one masowo i często w miejscach, w których normalnie nie występują. Ogromne ilości meduz nie tylko powodują zamykanie plaż nad Morzem Śródziemnym i Czarnym, ale także zatykanie sieci rybackich czy koszty ponoszone przez służbę zdrowia w danym kraju. Szacuje się, że od roku 1990 inwazja meduz w Morzu Czarnym kosztowała branżę turystyki i rybołówstwa około 240 milionów euro. W 2008 roku w hiszpańskiej miejscowości Denia z powodu inwazji meduz w ciągu jednego dnia pomocy lekarskiej potrzebowało ponad 4 tys. osób.

foto_2_jpg.jpeg
Źródło: OCEAN2012

OCEAN2012 to międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych oraz podmiotów prywatnych, zmierzająca do takiej reformy Wspólnej Polityce Rybołówstwa, która zapobiegłaby przeławianiu zasobów ryb w morzach europejskich. W jej skład wchodzi m.in. siedem polskich organizacji pozarządowych.

OCEAN2012 organizuje m.in. akcje uświadamiające na temat problemu przełowienia i skutków z nim związanych. "W czerwcu organizowaliśmy dużą wystawę przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Wzdłuż budynku ratusza przy Placu Bankowym można było przez miesiąc oglądać zdjęcia na temat przełowienia. Teraz wystawa znajduje się w Muzeum Rybołówstwa w Helu" - powiedziała Justyna Niewolewska.

PAP, 22-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe