Witryna Biblioteki UŚ najlepsza dla niewidomych i słabowidzących
Strona główna » Informator » Edukacja » Witryna Biblioteki UŚ najlepsza dla niewidomych i …

Witryna Biblioteki UŚ najlepsza dla niewidomych i słabowidzących

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-02-2011

Fot. NCI
 
Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ma wśród wszystkich bibliotek uniwersyteckich najlepiej dostosowaną stronę internetową dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących - wynika z testu przedstawionego w poniedziałek przez biuro prasowe uczelni.

Analizę witryn internetowych przeprowadzili naukowcy z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy przetestowali strony www 18 bibliotek uniwersyteckich w Polsce.

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego uzyskała 20 z 25 możliwych do zdobycia punktów, zajmując pierwszą pozycję w rankingu. Tylko Uniwersytet Rzeszowski uzyskał podobny wynik w ocenie ogólnej. Oceniając biblioteczne serwisy www ,toruńscy naukowcy kierowali się pięcioma kryteriami, kluczowymi nie tylko z perspektywy użytkowników z niepełnosprawnościami wzroku, ale równie ważnych dla wszystkich internautów. Badacze oceniali technikę wykonania serwisów, wygląd i strukturę, użyteczność informacji, edycję i poprawność tekstu oraz przygotowanie dla osób niewidomych i słabowidzących.

Sprawdzano obecność m.in. mechanizmów umożliwiających zmianę wielkości czcionki wyświetlanej strony, zastosowanie kontrastu, czy alternatywne opisy dla multimediów, dzięki którym programy czytające sygnalizują osobom niewidomym występowanie np. filmów i obrazów. W tym obszarze Biblioteka UŚ otrzymała najwyższą notę spośród wszystkich 18 uniwersytetów. Doceniono także jakość informacji i formę przekazu oraz estetykę serwisu.

Wyniki badań dostępności stron www polskich bibliotek uniwersyteckich dla osób z niepełnosprawnością wzroku zostały opublikowane w Przeglądzie Bibliotecznym. Zaprojektowany, stworzony i prowadzony przez pracowników Biblioteki UŚ serwis www powstał w 2008 r. Od tego czasu witryna jest stale rozbudowywana zgodnie ze standardami dostępności.

PAP, 23-02-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe