Języki obce są nam obce?
Strona główna » Informator » Edukacja » Języki obce są nam obce?

Języki obce są nam obce?

INFORMATOR. Edukacja

Agnieszka Kuchto

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 27-02-2013

Fot. Flickr
 
Znalezienie dobrej pracy, swoboda podczas wyjazdów zagranicznych czy nawet korzystanie z Internetu. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest niezbędna, aby realizować swoje cele i plany. Jednocześnie według najnowszego badania CBOS tylko 30 % Polaków zna język angielski w stopniu komunikatywnym. Dlaczego tak się dzieje? I co można zrobić, aby lepiej sobie z nim radzić?

Władanie językiem obcym jest jedną z podstawowych umiejętności, które potrzebne są w dzisiejszych czasach. Nie tylko znajomość znaczenia poszczególnych słówek, ale swoboda komunikacji i wiedza na temat zwyczajów obcokrajowców ma znaczenie podczas szukania pracy czy choćby podróży. Kiedy powinno rozpocząć się naukę? I jaki sposób przyswajania wiedzy przyniesie najlepsze efekty?

Ucz się i pracuj

Według portalu Praca.pl w 57,6 % ogłoszeń o pracę jednym z najważniejszych wymagań jest dobra znajomość języka angielskiego. Dzieje się tak głównie dlatego, że podczas codziennych zadań czy wyjazdów służbowych pracownicy będą musieli się nim umiejętnie posługiwać. Zagraniczni klienci i współpracownicy z innego kraju, a także konieczność korzystania z obcojęzycznych dokumentów sprawiają, że biegła znajomość tego języka jest niezbędna. Coraz częściej więc pracodawcy skrupulatnie weryfikują umiejętności kandydatów podczas rekrutacji. – Znajomość języka angielskiego jest jednym z kluczowych elementów selekcji już na bardzo wczesnym etapie rekrutacji – tłumaczy Karolina Safaryn, specjalista do spraw personalnych. – Podczas rozmowy telefonicznej, poza typowymi pytaniami, sprawdza się, czy kandydat jest w stanie porozumiewać się w języku obcym. Następnie przeprowadzamy wystandaryzowane testy, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie określić umiejętności danej osoby. Sprawne posługiwanie się angielskim jest bardzo istotne, gdyż jest to język korporacyjny używany w oficjalnej komunikacji - dodaje. Według badań kompetencje językowe wpływają nie tylko na znalezienie pracy, ale również na wysokość wynagrodzenia. Analizy Sedlak & Sedlak pokazują, że osoby biegle posługujące się językiem angielskim zarabiały w 2009 roku średnio 4 700, a włoskim 4 050 złotych miesięcznie, czyli więcej niż wynosiło wtedy przeciętne wynagrodzenie brutto. W przypadku osób, które potrafiły komunikować się w czterech językach, średnia ta plasowała się już na poziomie 7 200 złotych.

Państwa, w których bez problemu można porozumieć się w języku angielskim:
  •    Norwegia (90 % populacji zna angielski)
  •    Szwecja (89 %)
  •    Malta (88 %)
  •    Holandia (87 %)
  •    Dania(86 %)
  •    Cypr (76 %)
  •    Finlandia (63 %)
  •    Szwajcaria (62 %)
  •    Belgia (59 %)
  •    Austria (58 %)
  •    Niemcy ( 56 %)

Podróże małe i duże

Najnowsze badanie CBOS informuje, że 69 % Polaków przynajmniej raz w ciągu swojego życia było zagranicą. Ponad połowa ankietowanych wyjeżdżała minimum dwa razy, głównie do Niemiec, Czech, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Większość osób podróżuje w celach turystycznych oraz zarobkowych. Nieznajomość języków może jednak sprawiać, że jedyną szansą zatrudnienia będą niskopłatne, proste prace fizyczne. Niewiele, bo niespełna 1 % osób wyjeżdża za granicę głównie w celach edukacyjnych, także po to, aby nauczyć się języka. A jego nieznajomość może prowadzić również do nieporozumień i kłopotów. – Nieumiejętne posługiwanie się angielskim, który w dzisiejszych czasach jest językiem najczęściej używanym w kontaktach międzynarodowych, może prowadzić do problemów – tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel z Helen Doron Early English – W sklepie, u lekarza czy na lotnisku kompetencje lingwistyczne są konieczne, aby załatwić choćby najprostsze sprawy. Jednak nawet w przypadku osoby znającej podstawowe słówka może dojść do sytuacji, gdzie z powodu nieznajomości gramatyki czy zwyczajów językowych urazimy rozmówcę. Dzieje się tak choćby wtedy, gdy chcąc coś uzyskać użyjemy popularnej u nas formy rozkazującej, którą Anglik może odebrać jako niegrzeczną – dodaje.

Jak się uczyć?

W nauce języka obcego kluczowe znaczenie ma wiele czynników, począwszy od wieku ucznia, po warunki edukacji, aż po metodę, zapewniającą przyswojenie wiedzy. Najlepsze efekty przynoszą zajęcia językowe odbywające się w niewielkich grupach, liczących od 4 do 8 uczniów. Dzięki temu nauczyciel może poświęcić każdemu odpowiednią ilość czasu i uwagi. – Aby nauczyć się angielskiego w stopniu komunikatywnym dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Nawet 3 miesięczne dziecko może uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych w języku obcym – mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak. – Najlepsze efekty dają metody naturalne, czyli te oparte na sposobach, które pozwalają przyswoić język ojczysty. Dzięki temu nauka przebiega sprawnie i stosunkowo szybko, a uczeń oprócz słówek uczy się także akcentu czy zwyczajów językowych – dodaje. W opanowaniu tej wiedzy konieczny jest częsty kontakt z językiem. W przypadku dzieci dobrze, aby odbywał się on podczas zabawy – w ten sposób unikniemy znudzenia z ich strony, a one z łatwością przyswoją sobie wiedzę. Dzięki temu łatwiej będzie im w przyszłości zdawać egzaminy, dostać dobrą pracę czy nawet wyjechać na wakacje.

Agnieszka Kuchto, 27-02-2013, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe