W Warszawie otwarto Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM
Strona główna » Informator » Edukacja » W Warszawie otwarto Centrum Biblioteczno-Informacy…

W Warszawie otwarto Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 27-06-2012

Fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 
Multimedialne sale wykładowe, skomputeryzowane czytelnie i Muzeum Historii Medycyny znalazły się w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). We wtorek otworzył je prezydent Bronisław Komorowski.

"Dzisiaj otwieramy nowoczesny gmach Centrum Biblioteczno-Informacyjnego. Dajemy całej społeczności akademickiej naszej uczelni nowoczesny warsztat naukowy i edukacyjny. Umożliwia on korzystanie z ogromnego potencjału naukowego, jaki tkwi w naszych zbiorach, zapewnia dostęp do światowych i krajowych źródeł informacji oraz pozwala we właściwych warunkach przechowywać zgromadzone zasoby" – powiedział we wtorek rektor uczelni prof. Marek Krawczyk.

Prezydent Bronisław Komorowski, który w 2009 roku jako Marszałek Sejmu wmurował kamień węgielny pod budowę gmachu, podziękował wszystkim, którzy pracowali przy stworzeniu projektu Centrum i jego realizacji za "włożoną pracę i energię".

"Chciałbym życzyć całemu środowisku, aby to wspaniałe miejsce służyło jak najlepiej także budowaniu kolejnych aspiracji i marzeń o nowoczesności, o coraz lepszym systemie edukowania studentów, o coraz lepszych możliwościach korzystania z wiedzy" - powiedział podczas uroczystości prezydent Komorowski.

Wyraził również nadzieję, że "jako kraj stoimy w obliczu dobrego czasu, który potrzebuje ludzi dzielnych, zaradnych, mądrych i takich którzy próbują realizować marzenia".

Podczas uroczystości prezydent Komorowski i prof. Krawczyk podpisali "Przesłanie do Społeczności Akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego".

"Życzymy, by zdobywając na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wiedzę i praktyczne umiejętności, znajdowali Państwo w tej Bibliotece inspirację i entuzjazm do dalszego kształcenia, pogłębionych analiz i naukowych badań" – głosi tekst przesłania.

Nowe Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM to czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się w nim ponad 120 pomieszczeń.

Budynek jest wyposażony w multimedialne sale wykładowe, w pełni skomputeryzowane czytelnie i wypożyczalnie, umożliwiające szybki dostęp do najnowszych krajowych i zagranicznych źródeł naukowej informacji medycznej.

W Centrum znajduje się również sala seminaryjno-komputerowa na 30 miejsc przeznaczona do przeprowadzania egzaminów w formie elektronicznej. "To niemal niespotykane rozwiązanie w skali polskich uczelni" – zapewniał prof. Krawczyk.

Swoje miejsce znalazło tu również Muzeum Historii Medycyny. W jego salach wystawienniczych prezentowane będą zabytki i zbiory przybliżające historię medycyny, w szczególności związane z historią i tradycjami WUM oraz historią nauki, kultury i sztuki.

Łączne dotychczasowe nakłady finansowe na budowę Centrum Biblioteczno-Informacyjnego wyniosły ponad 63 mln złotych. Są to środki własne uczelni oraz dotacje Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W zbiorach biblioteki WUM znajduje się obecnie ponad 442 tysiące woluminów, w tym ponad 310 tys. książek oraz zbiory specjalne takie jak starodruki, rękopisy, dokumenty kartograficzne i ikonograficzne oraz mikrofilmy.

PAP, 27-06-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe