Komisja edukacji za zmianą nazwy Akademii Medycznej we Wrocławiu
Strona główna » Informator » Edukacja » Komisja edukacji za zmianą nazwy Akademii Medyczne…

Komisja edukacji za zmianą nazwy Akademii Medycznej we Wrocławiu

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-06-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła w środę w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie nazwy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na "Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu".

"Akademia Medyczna we Wrocławiu jest uczelnią, którą cechuje ogromna determinacja, zarówno co do osiągnięć naukowych, jak i wielka staranność o warunki kształcenia" - mówiła na posiedzeniu komisji Krystyna Łybacka (SLD). Przypomniała, że uczelnia jest związana z wielkimi nazwiskami. "Wspomnę tylko jedno, profesora Hirszfelda (chodzi o Ludwika Hirszfelda, twórcy polskiej szkoły immunologicznej i nowej dziedziny nauki, seroantropologii - PAP), i tak jak wiele uczelni wrocławskich ma ona to ogromne szczęście, że została po wojnie zasilona przez znakomitych profesorów lwowskich i ten poziom trzyma do dziś. W pełni zasługuje na miano uniwersytetu" - dodała.

Z kolei rektor uczelni, prof. Marek Ziętek przypomniał, że jego akademia kształci wielu studentów-obcokrajowców i prowadzi studia w języku angielskim, ale pod nazwą "akademia medyczna" jest za granicą nierozpoznawalna. "Na zachodzie +akademie+ są to towarzystwa naukowe, grupy wsparcia uczelni, grupy przyjaciół uczelni. Zmiana nazwy na +uniwersytet+ jest jak najbardziej uzasadniona" - tłumaczył. Dodał, że formalne kryteria - wymagane, aby nazywać się "uniwersytetem" - jego uczelnia spełnia dziś z nawiązką.

Zmianę nazwy uczelni umożliwiają przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Prawo do używania nazwy "uniwersytet" (w tym wypadku - uzupełniony przymiotnikiem "medyczny") daje ona uczelniom, których jednostki organizacyjne, np. wydziały, posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia doktora. Uczelnia wrocławska spełnia te kryteria. Stopień doktora nauk medycznych nadaje w dziedzinie medycyny (na trzech wydziałach), a stopień doktora w dziedzinie biologii medycznej, stomatologii i nauk farmaceutycznych - na trzech różnych wydziałach.

PAP, 15-06-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe