Uniwersytet Jana Kochanowskiego chce otworzyć studia lekarskie
Strona główna » Informator » Edukacja » Uniwersytet Jana Kochanowskiego chce otworzyć stud…

Uniwersytet Jana Kochanowskiego chce otworzyć studia lekarskie

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-12-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Studia na kierunku lekarskim zamierza otworzyć za trzy-cztery lata Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak zapowiada prorektor uczelni prof. Jacek Semaniak, ma to umożliwić zaplanowana już rozbudowa uniwersyteckiego Wydziału Nauk o Zdrowiu.

W sąsiedztwie obecnej siedziby tego wydziału - na działce przy ul. Radiowej - ma powstać kompleksowy obiekt o powierzchni 5,5 tys. metrów kw., który pomieści bazę dla kształcenia przyszłych lekarzy - zakład anatomii prawidłowej, specjalistyczne pracownie oraz sale wykładowe i ćwiczeniowe. Część szacowanych na ok. 50 mln zł kosztów budowy sfinansuje UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - prognozuje prof. Semaniak.

Drugim komponentem tego przedsięwzięcia będzie budowa hali sportowej dla celów dydaktycznych, wyposażonej w nowoczesne zaplecze rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne.

Cały projekt ma połączyć studia lekarskie z dorobkiem uczelni w zakresie kształcenia w dziedzinie rehabilitacji. "Chcemy uczynić naszą specjalnością to, co jest związane z szeroko rozumianą rehabilitacją i medycyną sportu" - ujawnił prorektor UJK. Chodzi o takie sprofilowanie działalności wydziału, które by korelowało z funkcjonowaniem w Kielcach kilku klubów sportowych w najwyższej klasie rozgrywek oraz z ich potrzebami w zakresie ochrony zdrowia i kondycji zawodników.

Zdaniem władz UJK, ten kierunek rozwoju uczelni wpisuje się w strategię działań władz regionalnych, które kształtują wizerunek Kielc jako miasta sportu, a region świętokrzyski promują jako obszar atrakcyjnej turystyki zdrowotnej.

Wydział Nauk o Zdrowiu UJK prowadzi obecnie kształcenie w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa, fizjoterapii, a także organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia, pomocy społecznej, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i interwencji kryzysowej.

UJK - największa w regionie świętokrzyskim uczelnia publiczna - zmienił w tym roku status z uniwersytetu humanistyczno-przyrodniczego na "klasyczny". Etapy rozwoju kieleckiej alma mater stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011).

Uniwersytet w Kielcach zatrudnia prawie 1770 pracowników, w tym ponad tysiąc nauczycieli akademickich - ok. 250 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 560 adiunktów i asystentów. Kształcą oni blisko 20 tys. studentów na siedmiu wydziałach, w ramach 35 kierunków obejmujących 150 specjalności.

PAP, 30-12-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe