Politechniki zapraszają na „Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn”
Strona główna » Informator » Edukacja » Politechniki zapraszają na „Dzień Otwarty Tylko Dl…

Politechniki zapraszają na „Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn”

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-04-2011

dziewczynynapolitechniki.pl
 
W 16 polskich uczelniach technicznych oraz na 4 uniwersytetach zaplanowano w tym roku "Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn". Jest to kulminacyjny punkt akcji "Dziewczyny na politechniki", która w tym roku odbywa się już po raz czwarty.

Akcja, organizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, ma zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych.

Podczas "Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn" uczone pracujące na uczelniach, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zaproszą dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, zorganizują warsztaty i pokazy. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą mężczyzn.

W 2011 roku swój "Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn" przygotowały: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie; Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu; Politechniki: Białostocka, Częstochowska, Gdańska, Koszalińska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Radomska, Rzeszowska, Świętokrzyska, Warszawska i Wrocławska.

Dzięki modułowi "Dziewczyny do ścisłych!", do akcji przyłączyły się też: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego; Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W kilku uczelniach - np. Politechnice Rzeszowskiej czy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza - dni otwarte już się odbyły. Jednak w większości są dopiero przez maturzystkami.

Przyszłe studentki, które 14 kwietnia przyjdą na Politechnikę Warszawską, będą mogły wziąć udział w specjalnej grze. Ich zadaniem będzie rozwikłanie tajemniczych planów Marii Skłodowskiej-Curie. Podążając jej śladami dziewczyny poznają zakamarki uczelni, zwiedzą poszczególne wydziały, laboratoria i spotkają się z naukowcami.

17 kwietnia w stolicy tegoroczne maturzystki z całej Polski będą mogły wziąć udział w "Biegu w kasku". Główną nagrodą w tym nietypowym konkursie będzie stypendium Politechniki Warszawskiej. "O nagrodę główną walczyć będą mogły wyłącznie dziewczyny zdające w tym roku maturę. Warunkiem otrzymania nagrody głównej jest dostanie się w najbliższej rekrutacji na dowolny wydział Politechniki Warszawskiej" - informuje uczelnia.

Na Politechnice Gdańskiej dla dziewczyn przygotowano ponad 30 różnego rodzaju zajęć, warsztatów, debat i wykładów. W samo południe na Dziedzińcu Południowym z kandydatkami na studia spotka się rektor Politechniki Gdańskiej.

Uczelnia przygotowała również dwa konkursy. W pierwszym dziewczyny będą mogły stworzyć swoje własne perfumy; na autorki najpiękniejszych zapachów czekają specjalne nagrody. W drugim konkursie będzie można się przekonać, ile mocy kryją kobiece nogi. Organizatorzy przygotowali rower, służący do produkcji ekologicznego prądu.

19 kwietnia Dzień Otwarty, specjalnie dla przyszłych studentek przygotował Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Odbędzie się on w ramach XI Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym dniu wszyscy chętni będą mogli zwiedzić laboratoria Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Od studentów, doktorantów i pracowników uczelni goście dowiedzą się, jak się studiuje w zwiedzanych jednostkach naukowych i co można robić po zakończeniu takich studiów.

W tym roku akcjom "Dziewczyny na politechniki" i "Dziewczyny do ścisłych!" po raz pierwszy towarzyszy jeszcze jeden moduł "DigiGirlz - Dziewczyny do komputerów!", zachęcający maturzystki do podejmowania studiów informatycznych. Z badań przeprowadzonych przez organizatorów akcji wynika bowiem, że najmniej studentek uczy się właśnie na kierunkach informatycznych - od kilku do kilkunastu procent.

Szczegółowe informacje na temat "Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn" są dostępne na stronie www.dziewczynynapolitechniki.pl

PAP, 13-04-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe