Studia pomostowe dla pielęgniarek w Lubuskiem
Strona główna » Informator » Edukacja » Studia pomostowe dla pielęgniarek w Lubuskiem

Studia pomostowe dla pielęgniarek w Lubuskiem

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-09-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
92 pielęgniarki ukończyły w tym roku studia pomostowe realizowane przez Uniwersytet Zielonogórski (UZ). To druga tura absolwentów tej formy kształcenia, która jest dofinansowywana z funduszy unijnych - poinformowała PAP rzecznik UZ Ewa Sapeńko.

"W przypadku tych studiów absolwenci nie ponieśli żadnych kosztów związanych z kształceniem. Studia są realizowane w ramach projektu systemowego pn.Kształcenie Zawodowe Pielęgniarek i Położnych w ramach studiów pomostowych, współfinansowanego z EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" - powiedziała rzecznik.

W poprzednim roku akademickim na studia dostało się 105 osób. Z uwagi na rodzaj ukończonej szkoły medycznej, studenci byli podzielni na dwie grupy. Osoby, które ukończyły licea medyczne i 2,5-letnie studium medyczne, kształciły się na uniwersytecie przez dwa semestry. Absolwentów 2-letnich studiów medycznych czeka jeszcze jeden semestr studiów.

Uniwersytet Zielonogórski będzie kontynuował kształcenie o tym profilu i w tej formie. Obecnie trwa nabór, a uczelnia oferuje 95 miejsc. "Uruchomienie kierunku pielęgniarskiego jest ściśle związane z potrzebami naszego regionu" - dodała Sapeńko.

Z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie (opublikowanych w marcu tego roku) wynika, że w regionie brakuje blisko 400 pielęgniarek, a niedobór kadry pielęgniarskiej będzie jeszcze bardziej odczuwalny po 2015 roku, kiedy pracownice służby zdrowia zaczną odchodzić na emeryturę.

W Lubuskiem średnia wieku pielęgniarek wynosi teraz 44,5, a położnych - 43,8 lata.

W tym województwie pielęgniarki kształci jedynie Uniwersytet Zielonogórski. Kierunek ten działa na tej uczelni od roku akademickiego 2007/2008. Na studiach stacjonarnych na pielęgniarstwie w poprzednim roku akademickim kształciło się 137 osób, a na niestacjonarnych - 155.

Dotąd kierunek pielęgniarski na studiach stacjonarnych ukończyło 86 absolwentów, a na niestacjonarnych - 127. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej w tym zakresie są opisane studia pomostowe dla pielęgniarek.

PAP, 08-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe